У ова ЧЕТИРИ места у Србији Дунав прети да се излије! Поплаве широм Европе однеле више десетина живота, ситуација је АЛАРМАНТНА
Како је наведено у упозорењу РХМЗ-а-, Дунав ће достићи највиши ниво у четири места у Србији.
Поплаве у Чешкој, Пољској, Аустрији, Словачкој и Мађарској осим што су направила огромне материјалне штете, однеле су и 15 људских живота, према последњим информацијама. Све се десило као последица огромних киша и набујалих река, првенствено Дунава.
Незапамћене поплаве је изазвао циклон Борис, у суседној Мађарској су у току припреме за "поплаву деценије", широм Европе, укључујући и Србију, иако наше власти не очекују најгори сценарио, постоји страх од пораста нивоа Дунава.
Пик између 24. и 26. септембра
-Пажљиво пратимо шта се дешава у земљама централне Европе и око нивоа Дунава, очекујемо пик између 24. и 26 септембра. Не очекујемо веће проблеме, нешто изазовнија ситуација биће од Бездана до Сланкамена - изјавио је премијер Србије Милош Вучевић након седнице Републичког штаба за ванредне ситуације.
Упозорење РХМЗ
Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) издао је хидролошко упозорење у коме се наводи да ће на Дунаву водостаји наредних дана бити у већем порасту. Достизање и превазилажење граница редовне одбране од поплава очекује се код:
Бездана 19/20. септембра
Апатина 20/21. септембра
Богојева 21/22. септембра
Новог Сада 21/22. септембра
Из РХМЗ упозоравају да постоји тенденција даљег пораста.
Неке реке достигле историјске максимуме
Дејан Владиковић, хидролог РХМЗ каже да је због великих падавина на подручју средње Европе јако велики пораст Дунав, велики су протицаји и штете су ужасне, има, нажалост, и погинулих. Неке реке су код њих достигле и превазишле историјске максимуме.
-Код њих је киша стала, овај талас се пропагира ка нама. На нашем делу тока ући ће све станице од Бездана до Новог Сада у редовну одбрану од поплава. Према нашим прорачунима, прва станица на улазу улази у редовну одбрану, то је први степен одбране, током 19. септембра, код станице Апатин и Нови Сад прелаз ће бити 20. септембра, а код Богојева и Бачке Паланке око 21. септембра. Што се тиче низводног дела, Земун, Панчево, Смедерево, и ниже ка Градишту, ту се не очекује да ће прећи границу редовне одбране од поплаве јер ће изгледа рад хидроелектране Ђерпад, испуштањима и маневрисањем у договору са колегама из Румуније, утицати да низводни ток не буде као узводни – каже Дејан Владиковић.
Приближавамо се граници ванредне одбране од поплава
Према његовим речима, талас ће наставити и од 23 и 24. септембра ће се приближити граници ванредне одбране од поплава, али је неће превазићи. Врх таласа се очекује око 23. септембра, код Богојева 25. септембра, код Новог Сада 26, и Земуна 27. септембра.
-Напомена за овај талас је што су кише стале, огромна вода иде даље. Пошто су у оквиру циклона 'Борис' биле јаке снежне падавине и велика количина снега је јако рано већ у Алпима, он ће се топити наредних дана и то ће успорити опадање овог таласа. Дакле, овај талас ће бити мало продужен због снега. Јако је битно да слике које смо виђали не могу да се понове, јер су изнад нас падавине биле јако мале у односу на Европу, чак симболичне. Код њих је пало за четири до пет дана од 100 до 300 mm, а код је било 10 пута мање кише - објашњава Дејан Владиковић.
Срећа у несрећи да је била суша
Истиче да се у Србији мало поправила хидролошка ситуација после скоро два месеца суше, али никакве алармантне ситуације неће бити.
Наиме, до пре десет до 15 дана имали смо стална упозорења на ниске водостаје и ниске пловидбене нивое, поготово на Сави, али и на Дунаву на неким деловима тока. То је штетно, каже Владиковић, али када се сада погледа ова ситуација „срећа је у несрећи што се сада на нашем току кренуло са јако ниским нивоом“.
-На Дунаву су издата сва упозорења и тај талас ће бити значајан. Прве процене су да ће бити други по рангу по количини воде. Први је био 2002. године, затим 2013. на горњем делу Дунава и овај би био јачи - каже хидролог.
Каква је процедура у Србији?
Процедура због ове ситуација је следећа: РХМЗ издаје упозорења, и на основу јачине и дужине трајања ситуације се податке шаље јавним предузећима. За овај случај Дунава надлежни су "Воде Војводин" и "Србија воде", пошто једно ЈВП води рачуна о левој, а друго о десној обали ове реке.
-Надлежна предузећа већ преузимају мере, осигураће слабе тачке, ако их има спремиће станице, екипе ће бити на лицу места, ако постоје мобилни насипи биће спремни. За случај неких евакуација је надлежан и Сектор за ванредне ситуације. Има појединих слабих тачака, то је насеље Камењар и Рибарско острво код Новог Сада. То су места где су куће грађене у поплавном подручју и када наиђе већа вода они имају страшне проблеме. Сви су упозорени - каже Владиковић.
Додаје да РХМЗ прати ситуацију, а претходних дана је због силине налета било случајева да је попустила брана у јужној Пољској и Чешкој.
-Ово је озбиљна појава, али ми се надамо да овде неће бити већих проблема - поручује Дејан Владиковић.
Када се проглашава редовна, а када ванредна одбрана од поплава?
Како је објаснио, редовна одбрана од поплава се за сваки сектор проглашава према одређеним објектима за одбрану. То су висине при којима када се оне превазиђу и то је знак за узбуну за надлежне јавне установе.
-Редовна одбрана се проглашава када ниво реке стигне до основе или базе насипа. Другу, ванредну одбрану од поплава не треба мешати са ванредним стањем. Ванредно стање се проглашава када је ужасна катаклизма као што су били 2014. Обреновац и Крупањ. То је сада у Ческој, Словачкој и Доњој Аустрији, али код нас није, и неће бити. Граница ванредне одбране од поплаве значи да је вода стигла до један метар од круне или врха насипа. То важи за сваки сектор. Неке државе имају три нивоа одбране од поплаве, то су углавном земље у ЕУ - закључује Дејан Владиковић.
Извор: Србија Данас/Мондо