Žbogar: Priština je nervozna zbog Zajednice srpskih opština
Specijalni predstavnik EU na Kosovu i Metohiji Samuel Žbogar izjavio je prištinske medije da shvata nervozu kosovske strane da se Zajednica srpskih opština ne pretvori u Republiku Srpsku.
Žbogar naglašava da iz Briselskog sporazuma proističu četiri oblasti koje će regulisati ZSO - obrazovanje, zdravstvo, ekonomski razvoj i ruralno i urbano planiranje.
"To su jasno naglašena područja koje će nadgledati Zajednica. ZSO je potrebna srpskoj zajednici da bi se osećala lagodnije sa integracijom koja se vrši kroz Briselski sporazum", rekao je Žbogar u emisiji "Razgovor" na RTK 2.
Na drugoj strani, dodao je on, vidimo i nervozu kosovske strane da se Zajednica ne pretvori u Republiku Srpsku i to niko neće.
"Znam i to, da mi nećemo Republiku Srpsku, jer to vodi u probleme unutrašnjeg funkcionisanja jedne zajednice. Kroz dogovor u Briselu treba naći način da zajednica bude formirana u skladu sa zakonima, a u isto vreme da ima mogućnost da nadgleda ova četiri područja i da kod Srba stvori osećaj protiv teže za integraciju", rekao je Žbogar.
Osnivanje Specijalnog suda za zločine na Kosovu
Govoreći o Specijanom sudu i istragama o zločinima u vreme i posle konflikta, on je rekao da je to uslov za normalizaciju odnosa na Kosovu i Metohiji, ali i dodao da je formiranje suda istovremeno "najteža stvar za Kosovo".
Objašnjava da je na pregovaračima, koji će učestvovati u izradi Nacrta zakona o sudu ovih dana, da li će u pravni tim biti uključene i kosovske sudije. Ali ovaj sud, istakao je Žbogar, mora da bude kredibilan i zato je predlog da sedište suda bude van Kosova i da svi tužioci i sudije budu iz međunarodne zajednice.
"Mislim da ne postoji poverenje u kosovsko pravosuđe. S obzirom na to da su optužbe izuzetno jake, sud mora da bude kredibilan ne samo nama i Kosovu, već i međunarodnoj zajednici, a da to bude, može samo ako ga čine međunarodni službenici, prvenstveno zbog svedoka i poverenja svedoka u taj sud jer tako mogu sarađivati sa sudom bez straha da će se im se nešto dogoditi", ocenio je Žbogar.
On tvrdi da Evropska unija ne uslovljava Srbiju Kosovom i dodaje da "zemlje članice EU traže od Srbije poštovanje sporazuma iz aprila 2013., kako bi se otvorila prva poglavlja o pristupu, a onda i normalizaciju odnosa sa Kosovom.
"U svim do sada usvojenim zaključcima stoji, da ni jedna ni druga strana ne smeju da sprečavaju drugoj strani evropski put", kazao je Žbogar.