ZEMUN DOBIO KLUB ZA STARE: "Po ovome je Beograd jedinstven"
Povodom Međunarodnog dana starih osoba, u Zemunu je danas otvoren 23. klub za stare, a do kraja godine biće otvoreni klubovi u opštinama Rakovica i Zvezdara, rekla je gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević.
Ona je naglasila da dnevni klubovi predstavljaju oblik vaninstitucionalne zaštite, po čemu je Grad Beograd jedinstven, i ova gradska vlast će se truditi da proširuje te dnevne usluge koje su najviše potrebne najstarijim sugrađanima.
"Mi se ne bavimo starima samo jedan dan nego tokom cele godine, a primer je i Festival stvaralaštva starih 'Zlatno doba' koji je otvorio gradonačelnik, a na kojem su najstariji sugrađani, članovi dnevnih klubova izložili svoja dela i imali raznovrsne programe", rekla je Nataša Stanisavljević.
Prema njenim rečima, veliki problem koji je nasleđen jeste nedovoljan kapacitet u Prihvatilištu za starija lica u Kumodraškoj ulici, gde smeštaj mogu naći svi građani koji su u stanju trenutne i hitne socijalne pomoći.
Uručeni ključevi romskim porodicama
Govoreći o pomoći najugroženijima, ona je navela da su pre nekoliko dana uručeni ključevi romskim porodicama i na taj način je završeno preseljenje svih koji su živeli u neformalnom naselju kod "Belvila".
"U pitanju je akcioni plan iz 2012. godine kojim je predviđeno da sve porodice dobiju adekvatno stambeno rešenje. Krajem prošle godine stanove su dobile 24 porodice u Orlovskom naselju, a drugu fazu smo završili useljenjem 25 porodica u Jabučkom ritu. Grad je za sve porodice obezbedio izradu novih ličnih dokumenata, zdravstvenu zaštitu, kao i orbazovanje za decu, a kroz socijalno preduzetništvo pokušaćemo da zaposlimo neke od članova porodica", rekla je sekretarka za socijalnu zaštitu, piše na sajtu Grada Beograda.
"U tom objektu dugo ništa nije rađeno, ali i pored toga niko od korisnika nije odbijen kada mu je pomoć bila potrebna. Kapacitet te ustanove je 104 mesta, ali u zimskom periodu tamo boravi 20 odsto više ljudi. Trudimo se da im pomognemo koliko možemo, društveno odgovorne kompanije doniraju hranu i odeću, radimo na proširenju kapaciteta ovog objekta, jer je optimalno da ovaj objekat ima 200 mesta", naglasila je Stanisavljević.
Završena faza projekta za zbrinjavanje izbeglica
Ona je dodala i da je završena jedna od faza Regionalnog stambenog projekta za zbrinjavanje izbeglica i interno raseljenih lica kada su građani mogli da konkurišu i opredele se za jednu od četiri komponente - 235 stanova koji će biti izgrađeni u naselju Ovča, dodela seoskih domaćinstava, montažnih kuća i građevinskog materijala. Komisije zasedaju i očekuju se rang-liste korisnika. Završetak stanova u Ovči očekuje se krajem 2016, početkom 2017. godine.
Prema rečima Stanisavljevićeve, sve obaveze prema korisnicima socijalnih usluga su izmirene, čak i dugovanja iz prethodnih godina.
"Socijalna davanja se sada isplaćuju na vreme i to je način kako treba i može da funkcioniše sistem socijalne zaštite. Na to je gradska vlast ponosna. Socijalna zaštita je prioritet grada, tako da je i u ovogodišnjem budžetu opredeljeno više sredstava za te namene", zaključila je Nataša Stanisavljević.