ЗЕМУН ДОБИО КЛУБ ЗА СТАРЕ: "По овоме је Београд јединствен"
Поводом Међународног дана старих особа, у Земуну је данас отворен 23. клуб за старе, а до краја године биће отворени клубови у општинама Раковица и Звездара, рекла је градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић.
Она је нагласила да дневни клубови представљају облик ванинституционалне заштите, по чему је Град Београд јединствен, и ова градска власт ће се трудити да проширује те дневне услуге које су највише потребне најстаријим суграђанима.
"Ми се не бавимо старима само један дан него током целе године, а пример је и Фестивал стваралаштва старих 'Златно доба' који је отворио градоначелник, а на којем су најстарији суграђани, чланови дневних клубова изложили своја дела и имали разноврсне програме", рекла је Наташа Станисављевић.
Према њеним речима, велики проблем који је наслеђен јесте недовољан капацитет у Прихватилишту за старија лица у Кумодрашкој улици, где смештај могу наћи сви грађани који су у стању тренутне и хитне социјалне помоћи.
Уручени кључеви ромским породицама
Говорећи о помоћи најугроженијима, она је навела да су пре неколико дана уручени кључеви ромским породицама и на тај начин је завршено пресељење свих који су живели у неформалном насељу код "Белвила".
"У питању је акциони план из 2012. године којим је предвиђено да све породице добију адекватно стамбено решење. Крајем прошле године станове су добиле 24 породице у Орловском насељу, а другу фазу смо завршили усељењем 25 породица у Јабучком риту. Град је за све породице обезбедио израду нових личних докумената, здравствену заштиту, као и орбазовање за децу, а кроз социјално предузетништво покушаћемо да запослимо неке од чланова породица", рекла је секретарка за социјалну заштиту, пише на сајту Града Београда.
"У том објекту дуго ништа није рађено, али и поред тога нико од корисника није одбијен када му је помоћ била потребна. Капацитет те установе је 104 места, али у зимском периоду тамо борави 20 одсто више људи. Трудимо се да им помогнемо колико можемо, друштвено одговорне компаније донирају храну и одећу, радимо на проширењу капацитета овог објекта, јер је оптимално да овај објекат има 200 места", нагласила је Станисављевић.
Завршена фаза пројекта за збрињавање избеглица
Она је додала и да је завршена једна од фаза Регионалног стамбеног пројекта за збрињавање избеглица и интерно расељених лица када су грађани могли да конкуришу и определе се за једну од четири компоненте - 235 станова који ће бити изграђени у насељу Овча, додела сеоских домаћинстава, монтажних кућа и грађевинског материјала. Комисије заседају и очекују се ранг-листе корисника. Завршетак станова у Овчи очекује се крајем 2016, почетком 2017. године.
Према речима Станисављевићеве, све обавезе према корисницима социјалних услуга су измирене, чак и дуговања из претходних година.
"Социјална давања се сада исплаћују на време и то је начин како треба и може да функционише систем социјалне заштите. На то је градска власт поносна. Социјална заштита је приоритет града, тако да је и у овогодишњем буџету опредељено више средстава за те намене", закључила је Наташа Станисављевић.