EK: Žene još uvek nisu ravnopravne
Samo 17,8 % članova odbora velikih evropskih kompanija koje javno trguju su žene. To su podaci Evropske komisije iz oktobra 2013. koji se odnose na zemlje EU. Uprkos napretku od pre 10 godina, kada je prisustvo žena u odborima preduzeća u državama članicama iznosio samo 8,5 %, i dalje je dug put koji Unija treba da pređe u pogledu jednakosti polova.
Krajem 2012, predloženo je postavljanje objektivnog cilja od 40% žena u odborima do 2020. godine. Evropski parlament dao je saglasnost na tu inicijativu u novembru prošle godine. Od tada, inicijativa je blokirana u Savetu, telu u kojem su zastupljeni šefovi država i vlada EU. "Nemačka je ključ. Ona je usvojila na nivou nacionalnog zakonodavstva, ali Merkel odbija da se to preseli i u Evropu. Ako se predomisli, ona će povući druge zemlje, a politika tada može uspeti. Strašno je koliko jedna osoba ima toliku moć ", objašnjava Austrijski socijaldemokrata Evelin Regner, iz parlamenta.
Od 2003. do 2010, procenat žena u odborima povećao se za nešto više od 3%. „Bez obavezujućih mera trebalo bi pola veka da se dostigne cilj od 40% manje zastupljenog pola u odborima“, saopštila je Evropska komisija.
Samo u pet zemalja u EU (Finskoj, Francuskoj, Letoniji, Švedskoj i Holandiji) žene čine najmanje 25% u odborima. Najveći napredak je postignut i kada je usvojeno zakonodavstvo u pojedinim zemljama, kao u Francuskoj, Holandiji i Italiji, ili gde je postojala obimna debata u javnosti kao u slučaju Nemačke.
"Ubeđena sam da mora da postoje obavezujuće mere", potvrdila je Regner. Sankcije su kamen spoticanja u pregovorima u Evropskom parlamentu. "To je bio jedan od problema oko kojeg smo se najviše borili da se postigne konsenzus. Mislim da politika koja ne predviđa kazne je ustvari samo izjava o namerama. Dakle, mi predlažemo da firme koje se ne slažu sa direktivom da se u skladu sa tim kazne, proporcionalno i odgovarajuće definisano od strane zemalja članica“, dodaje Iratke Garcia Perez ( PSOE ) , predsednik Komiteta prava i rodne ravnopravnosti žena u parlamentu.
Posle izbora za Evropski parlament, koji je održan prošlog maja, pregovori su nastavljeni. "Italijanski predsednik je objavio svoju nameru da se krene napred. Postoje neformalni kontakti između predsednika parlamenta i Saveta o tom pitanju, ali ništa nije definitivano. U parlamentu su rekli da ako je potrebno može da se revidira odeljak o sankcijama, iako smi tvrde da je deo sa kaznama kritičan", nastavlja Garcia Perez.
Iako su 60 % evropskih univerzitetskih diplomaca žene praznine ostaju iste. Prisustvo žena teži da bude ograničeno na manje uticajne pozicije i manje je verovatno da se uzdigne. Studija od 3.000 kompanija iz 40 zemalja pripremljena od strane Kredit Suise stavlja procenat žena u centralnim službama na 18,9 % , u poređenju sa 3,9 % u pozicijama izvršnog rukovodstva.
"Kvote su neophodne. Po mom mišljenju, evropska direktiva je veoma slaba. Kvote se odnose samo na odbore ali ne i na ostale nivoe", objašnjava Serap Altinisik iz Evropskog ženskog lobija, koji se zalaže za unapređenje položaja žena.
Pročitajte: