ЕК: Жене још увек нису равноправне
Само 17,8 % чланова одбора великих европских компанија које јавно тргују су жене. То су подаци Европске комисије из октобра 2013. који се односе на земље ЕУ. Упркос напретку од пре 10 година, када је присуство жена у одборима предузећа у државама чланицама износио само 8,5 %, и даље је дуг пут који Унија треба да пређе у погледу једнакости полова.
Крајем 2012, предложено је постављање објективног циља од 40% жена у одборима до 2020. године. Европски парламент дао је сагласност на ту иницијативу у новембру прошле године. Од тада, иницијатива је блокирана у Савету, телу у којем су заступљени шефови држава и влада ЕУ. "Немачка је кључ. Она је усвојила на нивоу националног законодавства, али Меркел одбија да се то пресели и у Европу. Ако се предомисли, она ће повући друге земље, а политика тада може успети. Страшно је колико једна особа има толику моћ ", објашњава Аустријски социјалдемократа Евелин Регнер, из парламента.
Од 2003. до 2010, проценат жена у одборима повећао се за нешто више од 3%. „Без обавезујућих мера требало би пола века да се достигне циљ од 40% мање заступљеног пола у одборима“, саопштила је Европска комисија.
Само у пет земаља у ЕУ (Финској, Француској, Летонији, Шведској и Холандији) жене чине најмање 25% у одборима. Највећи напредак је постигнут и када је усвојено законодавство у појединим земљама, као у Француској, Холандији и Италији, или где је постојала обимна дебата у јавности као у случају Немачке.
"Убеђена сам да мора да постоје обавезујуће мере", потврдила је Регнер. Санкције су камен спотицања у преговорима у Европском парламенту. "То је био један од проблема око којег смо се највише борили да се постигне консензус. Мислим да политика која не предвиђа казне је уствари само изјава о намерама. Дакле, ми предлажемо да фирме које се не слажу са директивом да се у складу са тим казне, пропорционално и одговарајуће дефинисано од стране земаља чланица“, додаје Иратке Гарциа Перез ( ПСОЕ ) , председник Комитета права и родне равноправности жена у парламенту.
После избора за Европски парламент, који је одржан прошлог маја, преговори су настављени. "Италијански председник је објавио своју намеру да се крене напред. Постоје неформални контакти између председника парламента и Савета о том питању, али ништа није дефинитивано. У парламенту су рекли да ако је потребно може да се ревидира одељак о санкцијама, иако сми тврде да је део са казнама критичан", наставља Гарциа Перез.
Иако су 60 % европских универзитетских дипломаца жене празнине остају исте. Присуство жена тежи да буде ограничено на мање утицајне позиције и мање је вероватно да се уздигне. Студија од 3.000 компанија из 40 земаља припремљена од стране Кредит Суисе ставља проценат жена у централним службама на 18,9 % , у поређењу са 3,9 % у позицијама извршног руководства.
"Квоте су неопходне. По мом мишљењу, европска директива је веома слаба. Квоте се односе само на одборе али не и на остале нивое", објашњава Серап Алтинисик из Европског женског лобија, који се залаже за унапређење положаја жена.
Прочитајте: