Ево како је Монтгомери говорио о свом лику у серији "Сабља": Није било таквог сусрета са неколико људи као што је приказано у измишљеној серији под називом "Сабља"...
Монтгомери је прокоментарисао то што његов лик појављује у последњој епизоди ТВ серија „Сабља“.
Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у Србији време "Сабље", рекао је да је његова влада у "потпуности подржала" операцију “Сабља” и додао да је сматра "неопходном и успешном".
Аутори ТВ серије истакли су да су догађаје из 2003. када је извршен атентат на премијера Зорана Ђинђића приказали служећи се искључиво уметничком слободом и не дајући објективан приказ. Ипак, у последњој епизоди се одиграва сцена у којој лик Монтгомерија тражи од тадашњег премијера Зорана Живковића да заустави акцију „Сабља“.
- Није било таквог сусрета са неколико људи као што је приказано у измишљеној серији под називом "Сабља" - каже Монтгомери, и подсећа на реаговање највиших званичника Сједињених Америчких Држава.
"Колин Пауел је одмах дошао у Београд"
- Наш државни секретар Колин Пауел је скоро одмах дошао у Београд да покаже подршку и изрази саучешће Ружици Ђинђић у њеном дому - казао је Монтгомери.
- Моја влада је до данас у потпуности подржавала апсолутно све напоре које су све српске владе учиниле од атентата да пронађу доказе против ма кога за кога се сумња да је подржавао или подстицао атентат. За то вам није потребно ванредно стање. Да јесте, ванредно стање би и данас било на снази. Аца Томић је након атентата био у затвору три и по месеца, што је доказ да престанком ратног стања није окончана истрага о атентату - наводи Монтгомери.
Био амбасадор четири године
Подсећања ради, Вилијам Монтгомери је служио као амбасадор САД у Бугарској, Хрватској, Србији и Црној Гори. Ветеран је Вијетнамског рата.
На дужност у Београд стигао је после најосетљивијег периода, по обнови дипломатских односа у новембру 2000. и након НАТО бомбардовања, и остао на дужности до пролећа 2004.
У српској јавности познат је као последњи амерички амбасадор у Југославији, (будући да је скраћена Југославија, СРЈ, престала да постоји у пролеће 2004, постајући државна заједница Србије и Црне Горе). Познат је и по књизи дипломатских мемоара „Кад овације утихну“ (2010
Извор: Србија Данас/Данас