ŽENE, OPREZ: Ovi simptomi pokazuju da je MENOPAUZA tik iza ugla
Menopauza je poslednje menstrualno krvarenje iz materice i prestanak reproduktivno plodnog životnog veka žene. Perimenopauza je period u kojima se telo priprema za taj proces, a koji sa sobom nosi mnoge iritantne simptome.
Prosečne godine u kojima žene ulaze u menopauzu je oko 52, ali perimenopauza počinje u različitim godinama. Neke žene je osete u ranim četrdesetim, dok se drugima javljaju simptomi već sredinom tridesetih godina.
To je posledica promene ženskih hormona (posebno estrogena) i njihovog naglog pada i podizanja. Ovo su osam simptoma perimenopauze na koje treba da obratite pažnju.
1. NEREDOVNA MENSTRUACIJA
Hormonalne promene utiču na vaše jajnike, pa tako vaš ciklus može trajati duže ili kraće nego obično ili čak izostati na nekoliko meseci.
Ako vam menstruacija izostane tri ili više meseca ili imate velike odlive praćene osećajem umora ili teškog disanja, znak je da treba da posetite lekara, posebno ako imate manje od 40 godina.
2. NALETI VRUĆINE
Odjednom vam je prevruće i znojite se? Ovo se često dešava u perimenopauzi. Trajanje tih talasa vrućine je različito od osobe do osobe, javljaju se usred dana, ali i noći, što može dovesti do insomnije ili lošeg sna. Nošenje pamučne i odeće od prirodnih materijala, kao i hidratacija, pomoći će vam da ublažite simptome.
3. PROMENA RASPOLOŽENJA
Jedan čas ste super raspoloženi i nasmejani, dok ste u drugom iznervirani i na ivici suza. Promena ponašanja može biti znak da ste zakoračili u perimenopauzu. Vaši hormoni luduju, a vaše ponašanje se menja drastično. Ako primetite da niste baš svoji, posetite lekara kako bi utvrdio da li zalazite u novu etapu života ili postoji drugi problem.
4. SUVA VAGINA
Hormonalne promene mogu uticati na vaginalne zidove da smanje proizvodnju vaginalne tečnosti. Nekim ženama ovo predstavlja stalnu neprijatnost, dok je druge osećaju samo tokom odnosa. Takođe, vreme koje nam je potrebno da se uzbudimo povećava se sa godinama. Ako je pre bilo dovoljno da vaš partner samo skine košulju i da ste vi već spremni za akciju, više nije tako i potrebna vam je duža predigra. To možete olakšati korišćenjem vaginalnih lubrikanata.
5. URINARNE INFEKCIJE
Žene su generalno sklone urinarnim infekcijama zbog svoje anatomije. Kada uđete u perimenopauzu, možete primetiti da su one intenzivnije i da se češće javljaju. Takođe, možete primetiti da vam je bešika oslabila i da češće morate da idete u toalet. Načini za prevenciju ovoga su da uvek urinirate posle seksa, da koristite lubrikante i da redovno radite vežbe za karlicu.
6. SMANJENI LIBIDO
Za smanjenje seksualne želje ima mnogo razloga, a česte promene raspoloženja, manjak sna i naleti vrućine, sigurno ne čine da se osećate seksi. Ipak, ne brinite, većina žena nema problem sa gubitkom libida. Štaviše, nekima se čak i povećava.
7. PROBLEMI SA ZAČEĆEM
Ovulacija opada što vodi do problema sa plodnošću. Može se desiti da je potrebna cela godina da zatrudnite, ali ako ste u kasnim tridesetim ili ranim četrdesetim, bilo bi bolje da ranije konsultujete specijalistu.
8. VARIRANJE TEŽINE
Postoji mnogo razloga koji utiču na naglo dobijanje ili gubljenje težine u ovom periodu. Metabolizam se usporava, a veliki stres koji se javlja zbog nedovoljnog sna i brige o drugim navedenim simptomima takođe negativno utiče na liniju. Redovno vežbanje i zdrava ishrana, sa posebnim naglaskom na kontrolisani unos kalorija, pomoći će vam u kontrolisanju težine. Kako starimo, naše telo troši manje kalorija nego pre, pa je zato potrebno da regulišete ishranu. Velike promene u težini siguran su znak da je vreme da zakažete pregled kod lekara.
Pročitajte i:
- SMRT ODOZGO: Ovo skoro svi imaju u kući, a izaziva rak i Alchajmera
- I pored dijeta ne gubite na kilaži? Evo zašto vam MOZAK NE DA DA SMRŠATE!
- Ako prestanete da jedete ŠEĆER, ovo će se dogoditi u vašem organizmu
- ŠOLJICA ZDRAVLJA: Evo zašto treba piti kafu SVAKI DAN!
- OD NAPUMPANIH USANA DO PODLIVA: Evo zašto ne treba koristiti vakume za uvećanje usana (VIDEO)