ZLATNA GROZNICA: Zlato u Srbiji možete pronaći na ovih ŠEST tačaka! (MAPA)
Zlato i dalje na odličnoj ceni.
Jedno od najatraktivnijih i najizazovnijih istraživanja u svetu geologije i rudarstva je svakako nalaženje zlata.
Rudarstvo cveta još od Nemanjića
Samo rudarstvo u Srbiji je razvijeno od davnina, još od Nemanjića se intenzivno traga za njim, a u tom periodu dovođeni su čak rudari iz drugih država (npr. Sasi).
Ono je trenutno visoko cenjeno, sa odličnom prodajnom cenom - zlato sa najvišom karatažom košta između 3.500 – 4.000 dinara po gramu.
ŽELITE DA PRODATE ZLATO? Ovo je NAJBOLJI period u godini da ga naplatite po NAJVIŠOJ ceni!
Centri rudarstva su na prostoru Kosova i Metohije, mada se prema geološkim istraživanjima smatra da ga ima najviše u istočnoj Srbiji. Najveća nalazišta zlata u Srbiji su : Bor, Majdanpek, Negotin, Zaječar, Raška i Medveđa.
Kad selo leži na zlatu, ali bukvalno
Zlato nikad skuplje, a razlog je jednostavan
Bafet: Sve zlato sveta u dimenzijama kocke 20x20 metara
Jedan od najbogatijih investitora u svetu Voren Bafet tvrdi da kada bi se sve zlato u svetu pretopilo u jednu kocku, njene stranice bi bile dugačke najmanje 20 metara.
Mada, neki drugi analitičari tvrde da bi ta kocka mogla da ima stranice i do 50 metara, prenose svetski mediji.
Novo nalazište kod Bora
Jedna američka rudarska korporacija "Friport Mekmoran" pre par godina pronašla je u okolini Bora jedno od najvećih ležišta zlata i bakra na svetu.
Naime, Amerikanci su u rejonu "Čukaru peki", na dubini između 558. i 559. metra, našli zlato. U njemu je otkriven gotovo neverovatan sadržaj: 25,7 odsto bakra i 50,3 grama zlata po toni rude.
Srbija je inače, prema podacima Svetskog saveta za zlato, sa 14,3 tone zlata na 59. mestu.
Zlatna dolina Peka
Opšte je poznato kako je oblast u dolini Peka važila za predeo koji je bogat zlatom. Eksploatacija zlata iz rečnih nanosa Peka počela je dolaskom Rimljana.
Posle oslobađanja od Turaka, eksploatacija zlata obnovljena je krajem XIX veka u vreme Kraljevine Srbije, a zatim i u Kraljevini Jugoslaviji. U tu svrhu korišćeni su specijalni bageri za vađenje zlatonosnog peska.
Indija - najveći uvoznik zlata
Najveći uvoznik zlata je Indija, koja kupuje petinu ukupno proizvedenog plemenitog metala godišnje u svetu, ali je polako pretiče Kina, a za njima slede Velika Britanija, Turska, Tajland, SAD, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kanada, Nemačka i Italija.
Cena zlata zavisi od kretanja cene na svetskom tržištu i utvrđuje se na Londonskoj berzi dva puta dnevno. Faktori koji najviše utiču na cenu zlata su stopa inflacije i visina kamatnih stopa u SAD. Prilikom otkupa zlata cena zavisi od finoće zlata i od cene na svetskom tržištu.