ЗЛАТНА ГРОЗНИЦА: Злато у Србији можете пронаћи на ових ШЕСТ тачака! (МАПА)
Злато и даље на одличној цени.
Једно од најатрактивнијих и најизазовнијих истраживања у свету геологије и рударства је свакако налажење злата.
Рударство цвета још од Немањића
Само рударство у Србији је развијено од давнина, још од Немањића се интензивно трага за њим, а у том периоду довођени су чак рудари из других држава (нпр. Саси).
Оно је тренутно високо цењено, са одличном продајном ценом - злато са највишом каратажом кошта између 3.500 – 4.000 динара по граму.
ЖЕЛИТЕ ДА ПРОДАТЕ ЗЛАТО? Ово је НАЈБОЉИ период у години да га наплатите по НАЈВИШОЈ цени!
Центри рударства су на простору Косова и Метохије, мада се према геолошким истраживањима сматра да га има највише у источној Србији. Највећа налазишта злата у Србији су : Бор, Мајданпек, Неготин, Зајечар, Рашка и Медвеђа.
Кад село лежи на злату, али буквално
Злато никад скупље, а разлог је једноставан
Бафет: Све злато света у димензијама коцке 20x20 метара
Један од најбогатијих инвеститора у свету Ворен Бафет тврди да када би се све злато у свету претопило у једну коцку, њене странице би биле дугачке најмање 20 метара.
Мада, неки други аналитичари тврде да би та коцка могла да има странице и до 50 метара, преносе светски медији.
Ново налазиште код Бора
Једна америчка рударска корпорација "Фрипорт Мекморан" пре пар година пронашла је у околини Бора једно од највећих лежишта злата и бакра на свету.
Наиме, Американци су у рејону "Чукару пеки", на дубини између 558. и 559. метра, нашли злато. У њему је откривен готово невероватан садржај: 25,7 одсто бакра и 50,3 грама злата по тони руде.
Србија је иначе, према подацима Светског савета за злато, са 14,3 тоне злата на 59. месту.
Златна долина Пека
Опште је познато како је област у долини Пека важила за предео који је богат златом. Експлоатација злата из речних наноса Пека почела је доласком Римљана.
После ослобађања од Турака, експлоатација злата обновљена је крајем XIX века у време Краљевине Србије, а затим и у Краљевини Југославији. У ту сврху коришћени су специјални багери за вађење златоносног песка.
Индија - највећи увозник злата
Највећи увозник злата је Индија, која купује петину укупно произведеног племенитог метала годишње у свету, али је полако претиче Кина, а за њима следе Велика Британија, Турска, Тајланд, САД, Уједињени Арапски Емирати, Канада, Немачка и Италија.
Цена злата зависи од кретања цене на светском тржишту и утврђује се на Лондонској берзи два пута дневно. Фактори који највише утичу на цену злата су стопа инфлације и висина каматних стопа у САД. Приликом откупа злата цена зависи од финоће злата и од цене на светском тржишту.