U 2018. video igre su zaradile 110 milijardi dolara, više od pola na mobilnim telefonima
Tržište samo raste.
Renomirani portal SuperData izbacio je svoj godišnji izveštaj, koji na osnovu detaljnih podataka pokazuje kako se kretalo tržište video igara u godini za nama.
U odnosu na 2017. godinu, ono je u 2018. poraslo za oko 13% i vredi 120 milijardi dolara. Ovde je uključen celokupni gejming sadržaj, i video-igre, ali i GVC (Gaming Video Content), odnosno stvari kao što su esport, strimovanje, gejming kanali, itd.
Kada su u pitanju same video igre, njihova vrednost u 2018. je oko 110 milijardi dolara, od toga neverovatnih 60 milijardi čini zarada od mobilnih igara.
Još je više upadljiv podatak koliko vredi tržište f2p igara. Ono je u 2018. donelo prihode od 88 milijardi dolara, odnosno čak 80 odsto od celokupne vrednosti tržišta video-igara. Kada spojimo 1 i 2, postaje jasno zašto veliki zapadni izdavači očajno pokušavaju da uđu na tržište mobilnih f2p igara, jer je ono neverovatno popularno i profitabilno u Aziji.
Na zapadu i dalje dominiraju “premijum” igre, odnosno standardni “plati i igraj se” naslovi na računarima i konzolama, ali globalno one čine značajno manji deo prihoda.
Interesantno je i da među premijum igrama, prvo mesto po zaradi i dalje drži PUBG, ispred drugih lukrativnih naslova kao što su FIFA i CoD serijali, zatim Overwatch, Read Dead Redemption 2 i druge. PUBG je samo od konzola i računara u 2018. zaradio preko milijardu dolara, ne računajući prihode od Android verzije.
Prvo mesto po zaradi u svetu igara očekivano drži Fortnite, koji je Epicu doneo 2,4 milijarde dolara prihoda, a interesantno je da se i Pokemon GO i dalje drži u vrhu, sa 1,3 milijarde u prethodnoj godini.
Read Dead Redemption 2, iako je izašao tek u novembru, za manje od dva meseca je uspeo da Rockstaru prihodi 516 miliona dolara, i biće zanimljivo videti kako će se kretati ta zarada ove godine, kada se Red Dead Online zahukta.