Uđite u VIRTUELNU REALNOST na Sajmu tehnike u Beogradu! (FOTO)
“3D projektovanje i virtuelne simulacije neophodni su u svim oblastima savremene proizvodnje”, kažu na štandu firme CADCAM Data.
Na prekjuče otvorenom Sajmu tehnike, u halama beogradskog sajma posetioci mogu videti mnošto raznovrsnih mašina koje su neophodne u savremenoj industrijskoj proizvodnji (pogledajte OVDE), a pažnju mlađih naročito privlači štand firme “CADCAM Data”, na kojem svi zaintesovani mogu da provere kako izgleda ulazak u virtuelnu realnost.
PAO FEJSBUK: Širom sveta korisnici prijavljuju OVAJ PROBLEM, a dok se ne popravi OVO je rešenje
Privučeni prizorom posebnih naočara koje ovo omogućavaju, mladići prilaze da ih isprobaju i naprave svoje verovatno prve VR korake u životu. Ljubazno osoblje na štandu im ovo omogućava i daje uputstva, a menadžer prodaje Vladimir Stanković, za Srbiju Danas objašnjava da je “CADCAM Data” zastupnik kompanije „Dassault Systemes“ koja je jedna od vodećih firmi u svetu što se tiče proizvodnje softvera za 3D projektovanje.
- Uz 3D projektovanje dolazi i virtuelna realnost, koja omogućava da ono što isprojektujete u 3D prostoru zaista i „osetite“ oko sebe. Sve što mi radimo primenjuje se mahom u oblasti mašinstva, ali i u drugim oblastima, kao što su, recimo, auto industija ili vojna industrija i proizvodnja industrijske opreme – objašnjava Stanković.
HAKERI HARAJU SRBIJOM: Evo načina kako da se ZAŠTITITE od toga da vam neko UNIŠTI ŽIVOT
Prema njegovim rečima, 3D projektovanje i virtuelna realnost danas se primenjuju u mnogim delatnostima od, recimo, brodogradnje pa sve do medicine.
- U medicini, virtuelna realnost postaje sve primamljivija jer vam omogućava da simulirate rad organa, pa lekari kao da imaju ispred sebe model organa pomoću kojeg mogu da prate i ispituju njegov rad. U svetu je 3D projektovanje potpuno usvojeno, a iz 3D projektovanja odmah se ide u virtuelne simulacije. U auto industriji, na primer, BMW, Tojota, Honda uskoro će potpuno izbaciti „kreš testove“ iz upotrebe. Sve što su isprojektovali testiraće u virtuelnoj realnosti, i pre sklapanja novih modela – kaže naš sagovornik i dodaje da se i kod nas svest o 3D projektovanju razvija, iz prostog razloga što firme koje pokušavaju da sarađuju sa inostranstvom moraju da prate taj trend.
- Obim toga, doduše, nije tako veliki budući da industrija još nije uhvatila korak. U našoj industriji uglavnom se radi montaža, i nemamo razvoj, u kojem je neophodno 3D projektovanje. Međutim, postoje neki ozbiljni koraci poslednjih godina – ističe Stanković.
Njegovi prvi utisci o tek otvorenom Sajmu tehnike 2017 govore da je na ovogodišnjem izdanju ponuda malo jača nego prošlih godina, te smatra da možemo da se nadamo da će ovaj značajni sajam za pet-šest godina izgledati kao što je izgledao pre dvadeset-trideset godina, kada su sve hale bile pune izlagača.
- Takođe se nadam da će biti sve više malih i srednjih firmi koje se bave projektovanjem i inovativnim rešenjima i uslugama za strane kompanije. To je dodata vrednost. Ovde ima dosta izlagača koji su samo preprodavci, a prosto sklapanje nije dodata vrednost, to je nešto što može lako da se izmesti i što radi jeftina radna snaga. Možda bi bilo idealno da se izdvoji zasebna hala za ljude koji bi predstavili svoje inovacije. Mislim da za to imamo potencijal, i da možemo da prodajemo pamet i inženjersko znanje, ali da je potrebna i podrška za ostvarivanje toga.