Уђите у ВИРТУЕЛНУ РЕАЛНОСТ на Сајму технике у Београду! (ФОТО)
“3Д пројектовање и виртуелне симулације неопходни су у свим областима савремене производње”, кажу на штанду фирме ЦАДЦАМ Дата.
На прекјуче отвореном Сајму технике, у халама београдског сајма посетиоци могу видети мношто разноврсних машина које су неопходне у савременој индустријској производњи (погледајте ОВДЕ), а пажњу млађих нарочито привлачи штанд фирме “ЦАДЦАМ Дата”, на којем сви заинтесовани могу да провере како изгледа улазак у виртуелну реалност.
ПАО ФЕЈСБУК: Широм света корисници пријављују ОВАЈ ПРОБЛЕМ, а док се не поправи ОВО је решење
Привучени призором посебних наочара које ово омогућавају, младићи прилазе да их испробају и направе своје вероватно прве ВР кораке у животу. Љубазно особље на штанду им ово омогућава и даје упутства, а менаџер продаје Владимир Станковић, за Србију Данас објашњава да је “ЦАДЦАМ Дата” заступник компаније „Dassault Systemes“ која је једна од водећих фирми у свету што се тиче производње софтвера за 3Д пројектовање.
- Уз 3Д пројектовање долази и виртуелна реалност, која омогућава да оно што испројектујете у 3Д простору заиста и „осетите“ око себе. Све што ми радимо примењује се махом у области машинства, али и у другим областима, као што су, рецимо, ауто индустија или војна индустрија и производња индустријске опреме – објашњава Станковић.
ХАКЕРИ ХАРАЈУ СРБИЈОМ: Ево начина како да се ЗАШТИТИТЕ од тога да вам неко УНИШТИ ЖИВОТ
Према његовим речима, 3Д пројектовање и виртуелна реалност данас се примењују у многим делатностима од, рецимо, бродоградње па све до медицине.
- У медицини, виртуелна реалност постаје све примамљивија јер вам омогућава да симулирате рад органа, па лекари као да имају испред себе модел органа помоћу којег могу да прате и испитују његов рад. У свету је 3Д пројектовање потпуно усвојено, а из 3Д пројектовања одмах се иде у виртуелне симулације. У ауто индустрији, на пример, BMW, Тојота, Хонда ускоро ће потпуно избацити „креш тестове“ из употребе. Све што су испројектовали тестираће у виртуелној реалности, и пре склапања нових модела – каже наш саговорник и додаје да се и код нас свест о 3Д пројектовању развија, из простог разлога што фирме које покушавају да сарађују са иностранством морају да прате тај тренд.
- Обим тога, додуше, није тако велики будући да индустрија још није ухватила корак. У нашој индустрији углавном се ради монтажа, и немамо развој, у којем је неопходно 3Д пројектовање. Међутим, постоје неки озбиљни кораци последњих година – истиче Станковић.
Његови први утисци о тек отвореном Сајму технике 2017 говоре да је на овогодишњем издању понуда мало јача него прошлих година, те сматра да можемо да се надамо да ће овај значајни сајам за пет-шест година изгледати као што је изгледао пре двадесет-тридесет година, када су све хале биле пуне излагача.
- Такође се надам да ће бити све више малих и средњих фирми које се баве пројектовањем и иновативним решењима и услугама за стране компаније. То је додата вредност. Овде има доста излагача који су само препродавци, а просто склапање није додата вредност, то је нешто што може лако да се измести и што ради јефтина радна снага. Можда би било идеално да се издвоји засебна хала за људе који би представили своје иновације. Мислим да за то имамо потенцијал, и да можемо да продајемо памет и инжењерско знање, али да је потребна и подршка за остваривање тога.