Da li idete kod FRIZERA ili FRIZERKE? Tribina o rodno osetljivom jeziku
Zašto smo u Srbiji tako osetljivi na rodno senzitivan jezik i može li njegova upotreba zaista da utiče na veću ravnopravnost žena u društvu?
U ponedeljak, 29. aprila sa početkom u 19 časova u Klubu Magistrala Dragan Ve Ignjatović u Domu kulture Studentski grad biće održana tribina o rodno osetljivom jeziku.
Zašto smo u Srbiji tako osetljivi na rodno senzitivan jezik i može li njegova upotreba zaista da utiče na veću ravnopravnost žena u društvu?
Od juna ove godine primenjivaće se odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti, koje se odnose na rodno osetljivi jezik.
Nadležno Ministarstvo pokrenulo je društveni dijalog predstavnika državne uprave, akademske zajednice i civilnog društva kako bi se došlo do najboljih rešenja za uvođenje i primenu najavljenih izmena.
Struka tvrdi da je takozvani rodno osetljiv jezik, zasnovan na rodnoj (džender) ideologiji,
u suprotnosti sa standardnim srpskim jezikom i da nijedna državna vlast nema pravo da zakonskim normama, protivno nauci o srpskom jeziku, pod pretnjom kažnjavanja propisuje obaveznu upotrebu takozvanog rodno osetljivog umesto standardnog srpskog jezika.
Sa druge strane, borci i borkinje iz civilnog sektora tvrde da u ovom slučaju nauku treba zaobići jer jezik odražava stavove društva.
Na tribini će razgovarati: prof. dr Katarina Begović (Filološki fakultet), dr Biljana Stojković (viša savetnica, rukovoditeljka grupe za unapređenje rodne ravnopravnosti, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog) i Anita Marković (Ženska solidarnost), dok će moderatorka biti Nevena Miletić Sarić.
Izvor: Srbija Danas/M.A.