Marlen Ditrih: Zvezda koja je osvajala Holivud, borila se protiv nacizma i ostavila neizbrisiv trag u istoriji
Njena karijera obuhvata više od šest decenija, tokom kojih je postala jedna od najvećih zvezda klasičnog Holivuda.
Marlen Ditrih (pravim imenom Marija Magdalena Ditrih) bila je nemačko-američka glumica i pevačica, poznata po svom glamuroznom imidžu, dubokom, zavodljivom glasu i izuzetnoj harizmi. Rođena je 27. decembra 1901. godine u Berlinu, Nemačka, a preminula 6. maja 1992. godine u Parizu, Francuska.
Njena karijera obuhvata više od šest decenija, tokom kojih je postala jedna od najvećih zvezda klasičnog Holivuda.
Rani život
Marlen Ditrih rođena je u buržoaskoj porodici. Njen otac, Luis Erih Otto Ditrih, bio je vojni oficir, dok je majka Vilhelmina Elizabeta Jozefina radila kao domaćica. Otac joj je umro dok je bila dete, a majka se kasnije preudala. Marlen je bila obrazovana u prestižnim školama i učila je da svira violinu, s namerom da postane koncertna violinistkinja, ali je povreda ručnog zgloba prekinula taj san.
Početak karijere
Njena glumačka karijera započela je u Berlinu 1920-ih godina, gde je igrala male uloge u nemačkim filmovima i pozorištima. Prvi značajniji uspeh ostvarila je u filmu "Plavi anđeo" (Der blaue Engel) iz 1930. godine, režisera Josefa fon Sternberga, gde je igrala zavodljivu pevačicu Lolu-Lolu. Ovaj film ju je učinio međunarodnom zvezdom, a njena uloga postala je jedan od simbola zlatnog doba nemačkog ekspresionizma.
Uspon u Holivudu
Nakon velikog uspeha u Nemačkoj, Marlen Ditrih se preselila u Sjedinjene Američke Države, gde je 1930-ih godina postala zvezda Holivuda. Njen prvi film u Holivudu bio je "Plavi anđeo", ali je sa Sternbergom snimila i nekoliko drugih uspešnih filmova, uključujući "Maroko" (1930), gde je nosila mušku odeću i postala simbol seksualne slobode i transgresije. Kasnije je postala poznata i po filmovima kao što su "Kec na jedanaest" (1932) i "Samo za tvoje oči" (1934). Iako su njene rane uloge često bile stereotipizovane kao fatalne žene, brzo je postala ikona stila i mode.
Drugi svetski rat
Tokom Drugog svetskog rata, Marlen Ditrih je postala aktivna u podršci saveznicima. Bila je jedan od najvećih ličnih i političkih simbola u vreme rata, nastupajući za američke trupe u Evropi. Takođe je bila poznata po svom protivljenju nacizmu i svojoj javnoj podršci anti-nacističkim akcijama, kao i po tome što je odbila da se vrati u Nemačku pod nacističkim režimom.
Kasniji život i karijera
Nakon rata, Marlen Ditrih je nastavila da snima filmove i nastupa širom sveta. Njena popularnost se smanjivala kako su prolazile godine, ali je zadržala status jedne od najvažnijih zvezda svog vremena. Tokom 1950-ih i 1960-ih, koncentrisala se na nastupe u noćnim klubovima i koncerte, gde je njen glas i dalje bio snažan faktor u njenoj popularnosti. Postala je poznata po svojim pevačkim izvedbama, često izvodila pesme u stilu kabarea.
U poslednjim decenijama života, Marlen Ditrih se povukla sa scene, ali je ostala simbol stila, hrabrosti i ženske autonomije. Zaposlila se u Parizu, gde je živela sve do svoje smrti 1992. godine.
Privatni život
Marlen Ditrih je bila poznata po brojnim ljubavnim vezama, uključujući i poznate ličnosti tog vremena, poput glumaca Džon Vejna, Gari Kupera i direktora Josefa fon Sternberga. Iako je bila u braku sa rediteljem Rudolfom Sieberom, imala je i mnoge javne afere. Niko nije bio siguran u njenu seksualnu orijentaciju, a postoje spekulacije da je bila biseksualna, s obzirom na njene veze sa ženama i muškarcima.
Marlen Ditrih je postala ne samo filmska zvezda, već i ikona pop kulture koja je zauvek promenila način na koji su žene predstavljene u medijima. Njen rad i uticaj ostali su prisutni i u pop kulturi, a ona sama ostaje jedan od najistaknutijih simbola 20. veka.