Марлен Дитрих: Звезда која је освајала Холивуд, борила се против нацизма и оставила неизбрисив траг у историји
Њена каријера обухвата више од шест деценија, током којих је постала једна од највећих звезда класичног Холивуда.
Марлен Дитрих (правим именом Марија Магдалена Дитрих) била је немачко-америчка глумица и певачица, позната по свом гламурозном имиџу, дубоком, заводљивом гласу и изузетној харизми. Рођена је 27. децембра 1901. године у Берлину, Немачка, а преминула 6. маја 1992. године у Паризу, Француска.
Њена каријера обухвата више од шест деценија, током којих је постала једна од највећих звезда класичног Холивуда.
Рани живот
Марлен Дитрих рођена је у буржоаској породици. Њен отац, Луис Ерих Otto Дитрих, био је војни официр, док је мајка Вилхелмина Елизабета Јозефина радила као домаћица. Отац јој је умро док је била дете, а мајка се касније преудала. Марлен је била образована у престижним школама и учила је да свира виолину, с намером да постане концертна виолинисткиња, али је повреда ручног зглоба прекинула тај сан.
Почетак каријере
Њена глумачка каријера започела је у Берлину 1920-их година, где је играла мале улоге у немачким филмовима и позориштима. Први значајнији успех остварила је у филму "Плави анђео" (Дер блауе Енгел) из 1930. године, режисера Јосефа фон Стернберга, где је играла заводљиву певачицу Лолу-Лолу. Овај филм ју је учинио међународном звездом, а њена улога постала је један од симбола златног доба немачког експресионизма.
Успон у Холивуду
Након великог успеха у Немачкој, Марлен Дитрих се преселила у Сједињене Америчке Државе, где је 1930-их година постала звезда Холивуда. Њен први филм у Холивуду био је "Плави анђео", али је са Стернбергом снимила и неколико других успешних филмова, укључујући "Мароко" (1930), где је носила мушку одећу и постала симбол сексуалне слободе и трансгресије. Касније је постала позната и по филмовима као што су "Кец на једанаест" (1932) и "Само за твоје очи" (1934). Иако су њене ране улоге често биле стереотипизоване као фаталне жене, брзо је постала икона стила и моде.
Други светски рат
Током Другог светског рата, Марлен Дитрих је постала активна у подршци савезницима. Била је један од највећих личних и политичких симбола у време рата, наступајући за америчке трупе у Европи. Такође је била позната по свом противљењу нацизму и својој јавној подршци анти-нацистичким акцијама, као и по томе што је одбила да се врати у Немачку под нацистичким режимом.
Каснији живот и каријера
Након рата, Марлен Дитрих је наставила да снима филмове и наступа широм света. Њена популарност се смањивала како су пролазиле године, али је задржала статус једне од најважнијих звезда свог времена. Током 1950-их и 1960-их, концентрисала се на наступе у ноћним клубовима и концерте, где је њен глас и даље био снажан фактор у њеној популарности. Постала је позната по својим певачким изведбама, често изводила песме у стилу кабареа.
У последњим деценијама живота, Марлен Дитрих се повукла са сцене, али је остала симбол стила, храбрости и женске аутономије. Запослила се у Паризу, где је живела све до своје смрти 1992. године.
Приватни живот
Марлен Дитрих је била позната по бројним љубавним везама, укључујући и познате личности тог времена, попут глумаца Џон Вејна, Гари Купера и директора Јосефа фон Стернберга. Иако је била у браку са редитељем Рудолфом Сиебером, имала је и многе јавне афере. Нико није био сигуран у њену сексуалну оријентацију, а постоје спекулације да је била бисексуална, с обзиром на њене везе са женама и мушкарцима.
Марлен Дитрих је постала не само филмска звезда, већ и икона поп културе која је заувек променила начин на који су жене представљене у медијима. Њен рад и утицај остали су присутни и у поп култури, а она сама остаје један од најистакнутијих симбола 20. века.