Kejt Blančet preporučuje 5 OMILJENIH KNJIGA: "Muž mi je rekao da je pročitam pre nego što UMREM"
Dvostruka dobitnica Oskara ima istančan ukus kada su u pitanju film, moda i književnost.
Kejt Blančet, australijska glumica i vlasnica dva Oskara, voli u slobodno vreme da čita. Glumica poznata po svom bogatom vokabularu i velikom talentu dobila je nadimak Kejt Velika i smatra se jednom od najboljih glumica današnjice.
Ova pedesetčetvorogodišnjakinja ima prilično dobar instinkt kada je u pitanju izbor uloga a posebno je poznata po tumačenju likova koje karakteriše sirova ranjivost. Scenario nije odlučujući faktor kada prihvata ulogu. Naprotiv, kako je istakla: "Kada biram filmove zbog scenarija, obično ne ispadnu dobri. Razgovor s rediteljem mi je najvažnija stvar."
Pored toga, čini se da glumica ima istančan ukus kada bira knjige za čitanje. Kako Blančetova sama ističe, dosta čita, te se njen izbor omiljenih knjiga vremenom dosta menjao. Jednom prilikom je odabrala 5 naslova koji su izvšili najveći uticaj na nju. Za svaku knjigu dala je kratku impresiju.
Film iz 2024. izbio na prvo mesto IMDB liste najboljih filmova svih vremena: Prestigao "Bekstvo iz Šošenka"
Ovo su 10 NAJPLAĆENIJIH glumaca Holivuda: Na listi samo dve žene, a prvo mesto je iznenadilo mnoge
Snima se prvi srpski film u kojem su angažovani KOORDINATORI INTIMNOSTI - oglasili se i psiholozi
1. "Značenje bajki" - Bruno Betelhajm
Knjigu sam pročitala u školi glume. Reč je o analizi iz perspektive psihologa o značenju i moći bajki. Jedan primer koji mi se urezao u pamćenje je svima dobro poznata metafora iz bajki kada dete ulazi u mračnu šumu. Betelhajm ističe da struktura ovakvih priča predstavlja iskustvo svakog deteta u životu. Na početku smo jako uplašeni u susretu sa novim, ali na kraju uspevamo da stignemo na drugu stranu. U životu se često možete osećati kao da ste suvišni - posebno u današnje vreme, a naročito radeći na filmu – kao da ste zalutali u mračnu šumu. Ovakve knjige potvrđuju moć i neophodnost pripovedanja.
2. "Istinita priča o Kelijevoj bandi" - Piter Keri
Keri je jedan od mojih omiljenih pisaca. Njegova prva pročitana knjiga mi je bila zbirka kratkih priča "Debeli čovek u istoriji". Takođe je napisao "Oskara i Lusindu" - divan roman - koji je pretočena u istoimeni film, gde sam glumila. U "Istinitoj priči o Kelijevoj bandi" pripovedački glas je potpuno jedinstven. Mi Australijanci dobro znamo da je odmetnik Ned Keli obešen posle čuvenog obračuna 1880. godine. Keri je u ovom romanu uspeo da uđe u um svog glavnog junaka na tako prosvetljujući i potresan način. Nema ni trunke sentimentalnosti i patetike u načinu na koji pripoveda. Kao glumica svesna sam koliko je to teško postići.
3. "Nežna je noć" - F. S. Ficdžerald
Moj suprug mi je poklonio ovaj roman sa rečima: "Nemoj da umreš a da nisi pročitala ovu knjigu". Često joj se vraćam jer je u njoj detaljno zabeležena unutrašnja razmišljanja glavnog junaka Dika Dajvera kao i njegove težnje da spasi mentalno nestabilnu ženu Nikol. Dajverova bol je vrlo destruktivna, ali i samorazumljiva. Odabrala bih reč "krhkost" ako bih trebala da ga opišem roman u jednom potezu. I dalje sam zadivljena lepotom Ficdžeraldovog stila i vanvremenskom pričom o propasti Dika i Nikol.
4. "Fos" - Patrik Vajt
Nobelovac Patrik Vajt je jedan od najvećih australijskih romanopisaca i dramatičara. Roman "Fos" pripoveda o Fosu, nemačkom istraživaču, i Lauri, mladoj ženi iz Sidneja, koji su se veoma nespretno upoznali u salonu jednog vrelog popodneva. Fos kreće na putovanje preko Australije i piše joj seriju pisama, od kojih većina nikada ne stiže do nje; istovremeno, Laura piše brojna pisma Fosu, ali nijedno ne stiže do njega. Njih dvoje se zaljubljuje jedno u drugo izražavajući sebe kroz pisma u malom, zatvorenom okruženju kolonijalne Australije. Kao čitalac, nalazite se u najintimnijoj poziciji - upućeni ste u misli svakog od njih. Fos putuje kroz centralnu Australiju, koju nijedan belac nije nikada osvojio. Sa tog putovanja se neće vratiti. Ipak, tokom ovog uzaludnog putovanja, postaje sve svesniji sebe i sve više se emotivno vezuje za ovu ženu koju nikada više neće sresti. Ujedno i strašno i tragično i nezaboravno.
5. "Tibetanska knjiga života i smrti" - Sogjal Rinpoće
Redovno čitam ovu knjigu. Potpuno se identifikujem sa jednom od njenih osnovnih ideja - samoodgovornošću. Reč je o pripremi za dobar "odlazak" sa ovog sveta. Shvatila sam da se, imajući dete, svakog dana suočavate sa svojom smrtnošću dok dete raste i razvija se. Nažalost, svaki element našeg zapadnjačkog društva negira postojanje smrti. Ne želimo da razmišljamo o tome, što pojačava strah od neminovnog kraja. Ova knjiga pomaže da se prebrodi strah od smrti.
Sa izutetkom knjige Patrika Vajta "Fos", sve ostale knjige su prevedene na srpski jezik, te ih možete pronaći u bibliotekama ili knjižarama.
Srbija danas/T. M.