AUTOR LAŽE! Serija "Černobilj" uopšte NE ODGOVARA ISTINI! Ovo su DOKAZI! (VIDEO)
Ipak je to fikcija...
HBO-ova serija "Černobilj" izazvala je neverovatno interesovanje, a autor Krejg Mejzin tvrdi da je to, između ostalog, i zbog toga što se serija verno drži činjenica u vezi sa ovom nuklearnom katastrofom.
PESME ZA SVA VREMENA: Veče posvećeno Jadranki Stojaković u Pozorištu "Slavija"
Ipak, i to je samo deo marketinga, koji je svakako pomogao da serija dobije najvišu ocenu na sajtu IMDB, posvećenom filmovima i serijama. Navešćemo primere u kojima serija znatno odstupa od stvarnih događaja:
1) Scena u kojoj se crni dim nadvija nad Černobiljem izgleda mračno i efektno, ali u realnosti, iz uništenog reaktora je izlazilo nešto slično beloj pari, a to ne bi izgledalo dobro na ekranu.
2) Lik boljševika Zarkova, koji drži govor i upozorava zvaničnike Černobilja da blokiraju informacije i počnu da šire lažne vesti, nije postojao.
KEVIN SPEJSI I DALJE TVRDI DA JE NEVIN! "Ovo je smešan slučaj" A evo KAKO se ponašao u sudnici!
3) U jednom momentu, lik Legasov tvrdi da je radijacija koja je emitovana iz Černobilja dva puta jača od one koja se dogodila u Hirošimi. Ovo nije tačno. Na Hirošimu je bačena bomba, koja je direktno ubila na hiljade ljudi i uništila ceo grad. Sa druge strane, radijacija iz Černobilja je ušla u atmosferu, što je indirektna opasnost, koja ima manje posledice, ali dugotranije. Takođe, cinično je porediti Černobilj i Hirošimu - u prvom slučaju je u pitanju užasna greška, dok je u drugom u pitanju akt nezabeleženog nasilja i genocida.
4) Lik Ulane Homjok, naučnice iz Belorusije, je takođe fiktivan. Ona upozorava Gorbačova da se može desiti još jedna katastrofa, koja bi razorila, to jest uticala na pola Evrope. Međutim, to nije tačno, jer je jako teško predvideti šta bi se desilo u slučaju još jedne katastrofe koja se, srećom, nije ni dogodila.
PREMINUO AUTOR ČUVENOG CRTAĆA ČUDESNA ŠUMA: Poštovaoci njegovog dela u SUZAMA!
5) Autor knjige "Ponoć u Černobilju", Adam Higinbotam, se ogradio od serije, rekavši da nije istina da su ruske vlasti sporo reagovale na katastrofu. Istraga o Černobilju je početa praktično odmah posle katastrofe, a stručnjaci za rektore su posle samo 36 sati došli na mesto nesreće i utvrdili njen uzrok.
6) Valerij Legasov, glavni istražitelj u Černobilju, jeste izvršio samoubistvo dve godine posle nesreće. Ostavio je oproštajno pismo, ali nije pominjao moto serije "koja je cena laži?" Istina je da je kritikovao način na koji se radilo u tretiranju havarije u Černobilju.