Dr Nele Karajlić: Kultura je najvažnija stavka jednog naroda, države i civilizacije
Pored standardne postave, benda koji ga svuda prati, na sceni će mu se pridružiti i gudački kvartet orkestra Kamerata Akademika, prvakinja Opere Srpskog narodnog pozorišta Jelena Končar kao i hor Akademskog kulturno-umetničkog društva „Sonja Marinković“.
Umetnik koji je ostavio trag u našoj prošlosti, koji svojim radom, talentom i umetničkim „izumima“ čini sadašnjost boljom i koji je uvek predviđao našu budućnosti, dr Nele Karajlić uvešće Novosađane i njihove goste u Novu 2019. godinu, u okviru koncepta „Дoček“. Posle deset godina, dr Nele Karajlić ponovo će svirati na novosadskom Trgu slobode ali sada u nešto drugačijem sastavu.
Pored standardne postave, benda koji ga svuda prati, na sceni će mu se pridružiti i gudački kvartet orkestra Kamerata Akademika, prvakinja Opere Srpskog narodnog pozorišta Jelena Končar kao i hor Akademskog kulturno-umetničkog društva „Sonja Marinković“. Drugačiji koncept, u gradu gde se i Nova godina drugačije slavi, 31. decembra, i hiljade ljudi koje s nestrpljenjem čekaju doktora koji "leči razum".
Kako Novi Sad neguje bogatstvo različitosti, multikulturalnost, i zajedništvo, tako i dr Nele Karajlić slama predrasude i publici pruža izbore. Simbolično uvezujemo vas i drugačiji Novi Sad. Kako vi vidite koncept „Дočeka“ u Novom Sadu?
N.K: Mislim da je izvanredan. Nigdje ranije to nisam imao prilike da vidim. Novi Sad, kao grad ima tu jedinstvenu meru po kojoj je dovoljno velik ali ne i prevelik, pa je jedan ovakav koncept moguć. Cilj bi uvek trebalo da bude da grad privuče svoje građane k sebi, da im omogući i prostor i vreme za kulturne dogđaje svake vrste tokom cele godine.
Vaš nastup svakako će biti najspecifičniji na Trgu slobode, a kao svestrani umetnik koji je oduvek spajao žanrove, kako se uvezuje popularna kultura sa elitnom?
N.K: Već smo duboko u dvadeset prvom veku u kom je odavno došlo do mešanja medija, stilova, pravaca, umetnika, tako da i miks popularne i elitne kulture postaje nešto uobičajno. Uostalom, mislim da se briše ta granica, naročito u muzici. Bah već uveliko ima više pregleda na jutjubu od mnogih narodnjaka.
Nastupićete sa gudačkim orkestrom Kamerata Akademika. Kako ste koncipirali nastup? Da li je proradila hemija?
N.K: Čim je došlo do ideje da se ovakva jedna stvar napravi, ja sam osetio uzbuđenje. Volim eksperimente i novine. Ceo moj život je u suštini veliki eksperiment, a gudački kvartet je forma koju obožavam. Kamerata Akademika je skup sjajnih muzičara, ozbiljnih kapaciteta i dovoljno hrabrih da uđu u ovakav jedan poduhvat.
Kako vidite kulturu iz ugla katalizatora za razvoj zajednice?
N: Kultura je najvažnija stavka jednog naroda, države, pa i civilizacije. Ona je ta koja pokreće sve poluge društva i mnogo je značajnija od bilo koje druge društvene delatnosti, i od ekonomije i od politike. Prvo je postojao Betoven, pa se tek kasnije napravio Mercedes. Mercedesa ne bi bilo, da pre toga nije bio Betoven.
Uvešćete Novosađane i njihove goste u 2019. a budući da ste uvek predvidjali budućnost, šta Novosađane čeka u Novoj godini? Da li će to biti nadrealna Nova godina?
N: Važno je samo da razbijemo krizu u glavi, da u novu godinu uđemo vedri, rasterećeni, nasmejani. Nema te sile koja nam može nauditi, ako verujemo u sebe.
Šta biste poručili Novosađanima zašto da ne propuste Дoček u Novom Sadu?
N.K: Zato što će sa nama biti najuzudljivije, i zato što su takve stvari, kao što je Nova godina, najlepše dočekati u gomili.