Gledamo je kao čuvenu Isidoru Sekulić u seriji "Nobelovac", a da li znate da je njen otac naš čuveni glumac?
Glumica koja oživljava na TV ekranima srpsku književnicu završila je dva fakulteta, koja je možda sudbonosno predodređuju za ovu ulogu.
Serija "Nobelovac" čije emitovanje je počelo prethodne večeri na Prvom programu RTS-a, po rečima koautora, producenta i glumca Tihomira Stanića pripremana je osam godina.
Autorski tim ovog ostvarenja prikupljao je građu i konsultovao sve raspoložive izvore kako bi što autentičnije predstavili ličnost Ive Andrića.
U prvoj epizodi serije, pod nazivom "Nagrada", gledaoci su imali priliku da se upoznaju sa katalogom ličnosti koje su bile deo epohe našeg najpoznatijeg književnika, a među njima je i jedna od najumnijih dama tog vremena, Isidora Sekulić.
Rola čuvene knjževnice poverena je glumici Aleksandri Pleskonjić Ilić.
Ko je glumica koja glumi Isidoru Sekulić u seriji "Nobelovac"?
Aleksandra Pleskonjić Ilić rođena je u Somboru 1955. godine. Osnovnu i muzičku školu, kao i gimnaziju, završila je u Novom Sadu.
Apsolvirala je na Filozofskom fakultetu – grupa za Jugoslovensku književnost, a diplomirala glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1980, u klasi profesora Branka Pleše.
Ćerka je čuvenog glumca Tihomira Tike Pleskonjića, a članica ansambla Srpskog narodnog pozorišta postala je 1980. godine.
Glumila je u brojnim pozorišnim predstavama, ali i na filmu.
Napisala je i scenario o životu Mileve Marić Ajnštajn, pod radnim naslovom "Senka", po kom je snimljen film "Frau Einstein" u režiji Miloša Jovanovića, sa Anicom Dobrom u glavnoj ulozi.
Zajedno sa Harisom Pašovićem osnovala je Teatar "Promena".
Publika je nedavno imala priliku da je gleda u ulozi Naze u adaptaciji dela Bore Stankovića - "Nečista krv".
Odnos Isidore Sekulić i Iva Andrića
Isidora Sekulić važila je nezavisnu, jaku i obrazovanu ženu. Smatrali su je jednom od najumnijih žena Srbije.
Govorila je sedam jezika i izvrsno poznavala književnost i umetnost. Pisala novele, studije, eseje. Prva žena akademik u Srbiji.
Živela je sama, bez muža, dece, izdržavala se sopstvenim radom, portret žene koji nije ni malo uobičajen za početak dvadesetog veka.
Velom tajne do današnjih dana ostala je obavijena priča da je između Isidore Sekulić i Iva Andrića postojalo nešto više od prijateljstva.
O Andriću je bilo dosta izmišljenih priča i tračeva, ali neki tragovi ukazuju da ova nije jedna od tih.
Po pričanju Nade, supruge dr Nikole Mirkovića, pisca najznačajnije studije o Andriću u međuratnom periodu, Ivo je još dok je boravio u Zagrebu bio predmet interesovanja, a, po dolasku 1919. u Beograd, i velike ljubavi Isidora Sekulić.
Svedočenje gospođe Mirković može se uzeti kao sasvim pouzdano s obzirom da je sam Andrić bio čest gost u njihovoj kući.
U zaostavštini našeg nobelovca nalazi se i jedno Isidorino pismo i dve razglednice kao i pismo koje mu je uputio Ivo Vojnović iz Nice 12. 10. 1919. godine.
U njemu se pored ostalog kaže: "Šta je sa Sekulićevom? Jedna mi gospođa piše, tj. pita me: Da li si mi što pisao o njoj i tebi?! Nemam pojma! Kakav ti je to rebus?"
Od samog Andrića razrešenje nikad nije dato.
Poštovanje, neslaganje i pažljivo čitanje
Isidora Sekulić je pomno pratila kako se predstavljaju ženski likovi, pa je tako prokomentarisala ženske likove u delima Ive Andrića:
- Primitivna, putena, jednolika žena je tu da bi je muškarac vijao, mamio, plašio, lovio i imao; ili da muškarcu pričini neko stradanje i tako krene u njemu pogano ili pravo junaštvo. Žene su sakrivene, sporedne, ispod života, i nisu ličnosti nego jedino pokretne snage.
Odnos između nobelovca Ive Andrića i književnice Isidore Sekulić predstavlja jedan od najzanimljivijih i najkompleksnijih u istoriji srpske književnosti.
Njihov profesionalni kontakt i uzajamno poštovanje bili su isprepleteni intelektualnim neslaganjima, a njihov uticaj na književnu scenu ostavio je neizbrisiv trag, a u preostalih sedam epizoda serije "Nobelovac" ostaje da vidimo kako je tim ovog ostvarenja "oživeo" ove dve ključne figure naše kulture i umetnosti.