Koliko ima istine u sceni susreta Đinđića i Legije u seriji "Sablja"?
Prva epizoda serije "Sablja" emitovana je večeras na Prvom kanalu RTS-a, a u njoj je prikazan čuveni sastanak nekadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića (Dragan Mićanović) i bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorada Ulemeka Legije (Sergej Trifunović), ujedno i osuđenog za ubistvo Đinđića.
Počela je sa emitovanjem dugo očekivana serija "Sablja" koja tematizuje dokađaje za vreme i nakon ubistva prvog demokratski izabranog premijera Srbije, Zorana Đinđića.
Serija počinje jednim događajem koji se odigrao nekoliko godina ranije, sastankom Milorada Ulemeka Legije i Zorana Đinđića, 4. oktobra, dan uoči velikih demonstracija, posle kojih je pao režim Slobodana Miloševića.
U seriji "Sablja" je ovaj sastanak prikazan "u verziji" scenarista i reditelja Gorana Stankovića i Vladimira Tagića i to ne treba shvatiti kao dokumentarac, već umetničko viđenje događaja koji je i dan danas obavijen velom tajne i o kome postoji mnogo različitih mišljenja, od onog da je taj susret bio ključan za uspeh 5. oktobra, do toga da je tu zapravo Ulemek obezbedio odstupnicu, a Đinđić izbegao potencijalno krvoproliće, ali i propast demonstracija.
Kao političar, Zoran Đinđić je sigurno želeo da sve protekne bez krvi, ne samo iz humanih, već i iz praktičnih razloga, da on i drugi opozicionari ne bi bili obeleženi kao pučisti koji su preko leševa došli do vlasti.
Nije sporno da se sastanak održao, zna se lokacija, Dobrinjska ulica, nedaleko od Ulice admirala Geprata iz koje je pucano na Zorana Đinđića. I Đinđić se premišljao da li da ide na taj sastanak, sve se dešavalo posle atentata na Ibarskoj magistrali na kolonu automobila u kojoj je bio lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković, nestanka Ivana Stambolića, ubistva Slavka Ćuruvije. Đinđić je ipak rešio da rizikuje, otišao je do Dobrinjske i ušao u blindirano vozilo.
Ko je inicirao dogovor?
Razlikuju se verzije ko je koga prvi pozvao na dogovor, po jednoj, susret je inicirao Legija, po drugoj Zoran Đinđić. Razgovor je vođen u četiri oka, od dvojice sagovornika, jedan je mrtav, drugi robija zbog njegovog ubistva.
Neka pitanja će zauvek ostati bez odgovora, ali je činjenica da su se Đinđić i Legija sastali i da su razgovarali. Do danas nije poznato da li su se nešto i dogovorili.
Prema pričama koje su kolale, navodno je Ulemek pitao Đinđića da li će opozicija da napadne policijske stanice i kasarne i da li će nasilno pokušati da preuzme vlast. Odgovor je bio odričan.
Serija "Sablja", dakle, prikazuje izmaštanu verziju susreta, nakon koga je pao režim Slobodana Miloševića.
Kulminacija se odigrala 12. marta 2003. godine kada je ubijen Zoran Đinđić. Konačnom presudom Vrhovnog suda 2009. godine osuđeno 12 učesnika u atentatu na ukupno 348 godina zatvora. Među njima je upravo Milorad Ulemek Legija.