KOMISIJA SVE RIGOROZNIJA: Evo koja DISCIPLINSKA MERA sledi studentima koji su budu uhvaćeni u PREPISIVANJU
Da li mislite da su kazne rigorozne?
Među akademcima koji bi hteli ocenu bez znanja sada je popularno da na ispit donesu kameru nalik na dugme koje se zašije na košulju, što pomagaču omogućava da vidi zadatke i rešenje diktira u bubicu u uhu.
Dok napredak modernih tehnologija s jedne strane ide naruku akademcima voljnim da na ispitima potraže pomoć prijatelja, s druge strane nadležni na fakultetima nikako da počnu dosledno da sprovode procedure kažnjavanja studenata koji krše akademske norme.
"ANIMUS TRISTIS IN CORPORE SANO": I šta ćemo sad? Za sve koji nisu razumeli SUŠTINU Konstraktine pesme za Evroviziju '22
"Sela sam da napišem oproštajno pismo": Mira Banjac htela da izvrši SAMOUBISTVO, ovaj poziv je PROMENIO SVE!
VRAĆA SE NA MATIČNU SCENU! Ivana Žigon ponovo u Narodnom pozorištu - evo i KADA je možete videti na pozornici
Zbog nepoštovanja procedura na prvostepenim disciplinskim komisijama, koje posebno na svakom fakultetu procenjuju studentske prekršaje, događa se da pri sankcionisanju mnogo bolje prođu akademci koji su pomoću bubice u uhu položili pismeni od onih koji su na "Vocapu" napisali odgovor na postavljeno pitanje. Pri tom ne znajući čak da li je ta internet grupa za komunikaciju u kojoj su videli zadatak i rešili ga napravljena za varanje ili podršku pri spremanju ispita.
To za "Politiku" tvrdi Ognjen Kočević, master student Pravnog fakulteta, donedavni član drugostepene disciplinske komisije Univerziteta u Beogradu, kojoj stižu studentski prigovori na odluke pomenutih fakultetskih organa.
U toku njegovog članstva u univerzitetskoj komisiji u toku prošle i na početku ove akademske godine iskristalisala su se dva problema nastala iz propusta u radu prvostepenih organa. Prvi je da su na nivou univerziteta morali da preinače i smanje fakultetsku kaznu studentu koji je zbog pomaganja putem internet komunikacione platforme dobio obustavu od šest rokova nepolaganja ispita jer je gotovo u isto vreme njegov kolega, uhvaćen usred pismenog sa bubicom u uhu, dobio samo dva roka zabrane.
– Veoma je uočljivo neujednačeno i proizvoljno kažnjavanje studenata na prvom, fakultetskom stepenu, što, kada se okrivljeni žali, nas na univerzitetskom nivou dovodi u položaj da stalno preinačujemo i ublažavamo fakultetske kazne. Jer ne može blaže biti sankcionisan onaj koji vara na ispitu od kolege koji je rešio zadatak na „Vocapu”, a tvrdi se da je samo hteo da pomogne i nije znao da je to ilegalno napravljena studentska grupa za prepisivanje na polaganju. Drugi problem je što se proceduralna pravila na fakultetima ne poštuju, pa studenti uglavnom nemaju pojma da imaju pravo na advokata pred disciplinskom komisijom jer im nikad niko to ne kaže, ili im čak poziv za taj sastanak ne bude uručen na regularan način. Upravo je ovih dana moj drug, student Univerziteta u Beogradu, dobio poziv naškraban rukom na nekakvom papiriću da se pojavi na disciplinskoj komisiji. Niti je napisano zašto ga zovu, šta je skrivio, niti je siguran ko je taj poziv nažvrljao, i to u 21. veku i eri digitalizacije – svedoči Ognjen Kočević.
Kako dodaje, upravo su se, dok je on bio u Univerzitetskoj disciplinskoj komisiji, za ispravljanje takvih manjkavosti svesrdno zalagali članovi koji su profesori Pravnog fakulteta dr Bojan Milisavljević i dr Goran Ilić. Između ostalog, i zbog toga što fakulteti takvim propustima daju povoda studentima koji su zgrešili da se žale Upravnom sudu i unedogled otegnu proceduru odlučivanja, polažući bez problema ispite.
– Događa se da disciplinske odluke na fakultetima budu donete samo na osnovu časne reči profesora, neadekvatno propraćene dokazima, ili ti dokazi ne budu pribavljeni na odgovarajući način. Zato studenti nemaju osećaj da je na njih primenjena pretpostavka nevinosti. A žale se i da se za potpuno iste povrede akademske časti studentima izriču različite sankcije. Mi, studenti i profesori, nastojimo da to zajednički popravimo jer takvi postupci unižavaju akademske vrednosti na UB – ističe Kočević.
Naglašava da ni profesorima i asistentima uopšte nije lako jer ne smeju da pretresu akademca bez osnovane sumnje da je počinjen disciplinski prekršaj. Priseća se da se i u toku njegovog mandata u disciplinskoj komisiji prepričavala ranija anegdota o studentkinji za koju je dežurni asistent na ispitu bio siguran da je ispisala "puškice" po butinama, ali nije smeo ni da zausti i kaže joj da malo povuče nagore suknju da to proveri. Nadležni, kaže, imaju pravo da zahtevaju da studenti na ispitu izvade na sto isključeni mobilni telefon, ali se često događa da oni uz taj svoj od kuće ponesu i sestrin, babin, mamin, pa preko rezervnih aparata od doušnika zatraže pomoć.
– Kada sam ja upisivao studije, svako od nas je poznavao nekog ko je znao treću osobu koja je na ispitu koristila bubicu u uhu. A sada svi direktno znamo nekoga ko je pomoću bežičnih slušalica polagao ispit. Toliko je postala učestala pojava. Inače, među studentima je trenutno omiljeno da na ispit donesu kameru koja u realnom vremenu prenosi sliku, a u obliku je dugmeta koje se zašije na košulju. Postoje oglasi putem kojih se iznajmljuje takav uređaj. Pomagač kroz dugme čita zadatak i diktira rešenje u bubicu u uhu, koja ne može tek tako da se vidi, naročito ako student ima dužu kosu – otkriva za naš list Kočević.
Disciplinski prekršaji kojima se za mandata u komisiji bavio bili su i nedolično ponašanje akademca koji je slao neprimerene poruke putem platforme za praćenje nastave na daljinu usled pandemije, pretnje i urlanje na profesora, kao i falsifikovanje potpisa za vežbe.