Ministarstvo kulture objavilo važnu vest za kulturno nasleđe Srbije i nacionalne manjine, svi će biti PONOSNI
Srbija bogatija za još jedan element uvršten na listu nematerijalnog nasleđa UNESCO-a.
Kovačičko naivno slikarstvo, kao deo nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, zvanično je upisano na reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva UNESCO-a.
Ovu vest objavilo je Ministarstvo kulture Srbije, naglašavajući da ovaj događaj potvrđuje posvećenost naše zemlje očuvanju kulturnog nasleđa i podsticanju raznolikosti.
U saopštenju Ministarstva istaknuto je i da ovaj uspeh ukazuje na značaj doprinosa nacionalnih manjina, koje svojim radom obogaćuju kulturnu baštinu Srbije.
Odluka o upisu doneta je na 19. zasedanju Međuvladinog komiteta za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa, održanom u Asunsionu, Paragvaj, od 2. do 7. decembra.
Kovačičko naivno slikarstvo je još 2012. godine uvršteno u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.
Od Kovačice do cele Srbije
Ova umetnička tradicija, koja obuhvata specifične tehnike slikanja i oslikavanja predmeta sa motivima narodnog života, ruralnih pejzaža i svakodnevice, nastala je u Kovačici tridesetih godina 20. veka. Vremenom se proširila na druga mesta u Vojvodini, kao što su Padina, Aradac, Vojlovica i Pančevo, a u drugoj polovini 20. veka stekla je značajnu prepoznatljivost i u zemlji i u svetu.
Upis Kovačičkog naivnog slikarstva na UNESCO listu, doprinosi većoj vidljivosti nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije na nacionalnom i lokalnom nivou, ali i međunarodnoj promociji njene baštine.
Nominaciju za upis pripremili su Centar za nematerijalno kulturno nasleđe, Opština Kovačica, Galerija i Fondacija „Babka“, te Galerija naivne umetnosti Kovačica, uz podršku Muzeja Vojvodine, Muzeja vojvođanskih Slovaka, Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine i drugih institucija.
Do sada je na UNESCO listu upisano pet elemenata iz Srbije: Porodična slava (2014), Kolo (2017), Pevanje uz gusle (2018), Zlakusko lončarstvo (2020) i Društvene prakse i znanja u vezi sa pripremom i upotrebnom tradicionalnog pića od šljive - šljivovica(2022).