Министарство културе објавило важну вест за културно наслеђе Србије и националне мањине, сви ће бити ПОНОСНИ
Србија богатија за још један елемент уврштен на листу нематеријалног наслеђа УНЕСЦО-а.
Ковачичко наивно сликарство, као део нематеријалног културног наслеђа Србије, званично је уписано на репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства УНЕСЦО-а.
Ову вест објавило је Министарство културе Србије, наглашавајући да овај догађај потврђује посвећеност наше земље очувању културног наслеђа и подстицању разноликости.
У саопштењу Министарства истакнуто је и да овај успех указује на значај доприноса националних мањина, које својим радом обогаћују културну баштину Србије.
Одлука о упису донета је на 19. заседању Међувладиног комитета за очување нематеријалног културног наслеђа, одржаном у Асунсиону, Парагвај, од 2. до 7. децембра.
Ковачичко наивно сликарство је још 2012. године уврштено у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије.
Од Ковачице до целе Србије
Ова уметничка традиција, која обухвата специфичне технике сликања и осликавања предмета са мотивима народног живота, руралних пејзажа и свакодневице, настала је у Ковачици тридесетих година 20. века. Временом се проширила на друга места у Војводини, као што су Падина, Арадац, Војловица и Панчево, а у другој половини 20. века стекла је значајну препознатљивост и у земљи и у свету.
Упис Ковачичког наивног сликарства на УНЕСЦО листу, доприноси већој видљивости нематеријалног културног наслеђа Србије на националном и локалном нивоу, али и међународној промоцији њене баштине.
Номинацију за упис припремили су Центар за нематеријално културно наслеђе, Општина Ковачица, Галерија и Фондација „Бабка“, те Галерија наивне уметности Ковачица, уз подршку Музеја Војводине, Музеја војвођанских Словака, Националног савета словачке националне мањине и других институција.
До сада је на УНЕСЦО листу уписано пет елемената из Србије: Породична слава (2014), Коло (2017), Певање уз гусле (2018), Злакуско лончарство (2020) и Друштвене праксе и знања у вези са припремом и употребном традиционалног пића од шљиве - шљивовица(2022).