BEOGRAD DANAS: Pet najzanimljivijih pozorišta u Beogradu - Kulturni biseri sa širokim spektrom umetničkih izraza
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
U Beogradu se mogu naći raznovrsna pozorišta koja nude širok spektar umetničkih izraza i predstava. Među najzanimljivijim pozorištima izdvajajamo 5 sledećih:
Pozorište na Terazijama
Pozorište na Terazijama, smešteno na Trgu Nikole Pašića u Beogradu, ima dugu istoriju i značajan doprinos kulturnom životu grada. Nalazi se preko puta Hotela Moskva i pored restorana brze hrane Mc Donald's. Osnovano je 1949. godine pod nazivom Humorističko pozorište. Kroz godine je menjalo nazive, bilo je poznato kao Beogradska komedija između 1954. i 1959. godine, a potom se spojilo sa Beogradskim dramskim pozorištem, dobivajući naziv Savremeno pozorište. Konačno, 1976. godine postaje samostalno pozorište i dobija ime Pozorište na Terazijama.
Pozorište na Terazijama je poznato po svojem glumačkom, baletskom, horskom i orkestarskom ansamblu. Naglasak je stavljen na domaće dramsko stvaralaštvo, a na repertoaru često možete pronaći i mjuzikle koji su ovom pozorištu doneli prepoznatljivost.
Iako je manje pozorište u Beogradu, Pozorište na Terazijama je značajno zbog svog doprinosa kulturnom životu grada. Scena pozorišta ima 349 mesta u parteru i 119 mesta na balkonu.
Narodno pozorište u Beogradu
Narodno pozorište u Beogradu, smešteno na Trgu Republike, ima bogatu istoriju i značajnu ulogu u kulturnom životu grada. Osnovano je 1868. godine nakon gostovanja glumaca Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, što je inspirisalo kneza Mihaila Obrenovića da izgradi stalno zdanje za pozorište u Beogradu. Godine 1869. Narodno pozorište se useljava u svoju impozantnu zgradu, koja i danas stoji na istom mestu. Ova inicijativa kneza Mihaila pokrenula je kulturni razvoj grada.
Pozorište se sastoji od tri umetničke jedinice - Opere, Baleta i Drame, i na raspolaganju su mu scene Raša Plaović i Velika scena. Enterijer pozorišta je uređen prema italijanskim uzorima, sa naglaskom na udobnost i lepo uređenje gledališta, a posebna pažnja je posvećena kraljevskoj loži.
Narodno pozorište u Beogradu je poznato po svojoj izuzetnoj ponudi repertoara i talentovanim glumcima. Nudi širok spektar predstava koje obuhvataju drame, opere i balet, pružajući posetiocima raznovrsno i kvalitetno kulturno iskustvo. Smešteno u srcu Beograda, ovo pozorište predstavlja izbor za sve one koji žele da se opuste, uživaju u visokom kvalitetu izvedbi i ponesu sa sobom nezaboravno iskustvo iz srpske prestonice.
Atelje 212
Pozorište Atelje 212, smešteno u Svetogorskoj ulici broj 12 u Beogradu, ima bogatu istoriju i poseban značaj. Osnovano je 12. novembra 1956. godine, a prva predstava koja je ikada odigrana na njegovoj sceni bila je Geteov "Faust". Atelje 212 je nastao kao ideja grupe umetnika da osnuju teatar koji će se posvetiti prikazivanju avangardnih dela. Njegova kuća postala je zgrada "Borbe", a broj 212 u nazivu pozorišta potiče od broja stolica u toj zgradi.
Danas je Pozorište Atelje 212 jedno od najprepoznatljivijih i najcenjenijih beogradskih pozorišta, poznato po izvanrednim izvedbama raznovrsnih pozorišnih komada. Pozorište se odigrava na dve scene - Sceni Mire Trailović i Sceni Petra Kralja. Scena Mire Trailović dobila je ime po istoimenoj dugogodišnjoj upravnici teatra, koja je zajedno sa Jovanom Ćirilovom osnovala poznati evropski pozorišni festival BITEF.
Nakon Mire Trailović, na upravničko mesto dolazi Ljubomir Draškić, koji tokom svoje dvanaestogodišnje uprave proširuje glumački ansambl i stiče novu zgradu za pozorište. U ovoj adaptiranoj zgradi, Atelje 212 postaje jedno od najbolje opremljenih pozorišta na Balkanu. Scena Mira Trailović sada ima 385 mesta, dok Scena Petar Kralj ima 141 mesto.
Pozorište Atelje 212 ostaje trajna institucija koja obogaćuje kulturnu scenu Beograda i šire, privlačeći publiku svojim izuzetnim izvođenjima i raznolikim repertoarom.
Jugoslovensko dramsko pozorište
Jugoslovensko dramsko pozorište (JDP) je smešteno u samom centru Beograda, u Ulici Kralja Milana, blizu parka Manjež i trga Slavija. Osnovano je 1947. godine pod umetničkim rukovodstvom reditelja Bojana Stupice. Pozorište je okupilo mnoge talentovane glumce iz različitih jugoslovenskih zemalja, stvarajući ansambl od 60 odabranih umetnika. Među njima su poznata imena kao što su Mira Stupica, Branka Veselinović, Mladja Veselinović i Marija Crnobori.
Pozorište je smešteno na mestu nekadašnje jahačke škole, gde je konjušnica adaptirana i pretvorena u prvu scenu Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Prva predstava, "Kralj Betajnove" u režiji Bojana Stupice, odigrana je 3. aprila 1984. godine.
Tokom svoje istorije, JDP je imalo izazova, uključujući požar 1977. godine koji je uništio pozorište do temelja. Međutim, pozorište je rekonstruisano, a Velika scena je ponovno otvorena 23. maja 2003. predstavom "Rodoljupci" Jovana Sterije Popovića.
Na repertoaru JDP-a nalaze se brojna klasična dela velikih pisaca poput Čehova, Ostrovskog, Gorkog, Šekspira, Molijera, Lorke i mnogih drugih. Pozorište je poznato po svojim izvođenjima klasičnih komada i savremenih dela, te nastavlja da ostavlja značajan uticaj na kulturni život Beograda.
Zvezdara teatar
Zvezdara teatar u Beogradu se izdvaja kao jedno od najposećenijih i omiljenih pozorišta sa bogatom tradicijom. Osnovan je 1984. godine, a prva predstava koja je odigrana bila je "Mrećenje šarana" Aleksandra Popovića u režiji Dejana Mijača. Ovaj uspešan početak označio je početak niza uspešnih premijera kao što su "Ratnički rastanak", "Pazarni dani", "Tetovirane duše", "Original falsifikata", "San kosovske noći", "Urnebesna tragedija" i mnoge druge.
Ono što izdvaja Zvezdara teatar od ostalih beogradskih pozorišta jeste njegova posebna aura. Kroz godine, na njegovoj glumačkoj sceni su se smenjivala i još uvek se smenjuju najveća imena iz sveta glume, kao što su Bata Stojković, Bora Todorović, Mira Stupica, Petar Kralj, Milena Dravić, Dragan Nikolić, Lazar–Laza Ristovski, Seka Sablić, Branislav Lečić, Bogdan Diklić, Ljilja Dragutinović, Milorad Mandić Manda, Branimir Brstina, Voja Brajović, Dragan–Gagi Jovanović, Lane Gutović i mnogi drugi. Njihova prisustvo doprinela je posebnoj reputaciji ovog pozorišta.
Zvezdara teatar je otvoren i namenjen svim zainteresovanim gledaocima. Njihova publika nema jedan zajednički profil, već se svi koji vole kvalitetnu i raznovrsnu umetnost okupljaju kako bi uživali u njihovim predstavama. Ovaj teatar je mesto gde su se stvarali i stvaraju posebni trenuci u svetu pozorišta, a njegova tradicija i doprinos srpskoj kulturi ostaju neizbrisivi.
Osim ovih, Beograd ima još mnogo drugih pozorišta, svako sa svojim jedinstvenim karakterom i pristupom umetnosti. Posetioci grada mogu uživati u raznovrsnim predstavama koje zadovoljavaju različite ukuse i interesovanja.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.