Evo istine
Otkriveno kako se zapravo zove naš nobelovac - Šokiraćete se kada čujete Andrićevo pravo ime
Kroz istraživanje njegove biografije otkriveno je piščevo pravo ime.
Ivo Andrić bio je veliki jugoslovenski pisac 20. veka i dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1961. godine, kada je celokupan novčani iznos od milion dolara poklonio za razvoj bibliotekarstva. Ostavio nam je velika dela, citate i važne životne lekcije.
Pisac je dobio prvu hrvatsku monografiju nazvanu "Gospodar priče" iz pera akademika Krešimira Nemeca, piše Večernji.hr.
Otac mu je umro kada je imao samo pet godina (a pre toga je napustio Andrićevu majku Katarinu i sina), deda po majci Antun Pejić obesio se u sarajevskoj bolnici 1894. godine.
Rođenje Ive Andrića upisao je u knjizi rođenih Crkve Svetoga Ivana Krstitelja u Travniku, župnik Juraj Pušek pod rednim brojem 70. Tu je zapisano da je Ivan Andrić, sin upravnika Antuna Andrića i majke Katarine (rođene Pejić), rođen 9. aprila u Travniku u Ulici Zenjak br. 13, kršten u katoličkoj crkvi.
Andrić je bio i ponavljač sedmog razreda sarajevske Gimnazije, mason, diplomata, predsednik tajne đačke protivaustrijske organizacije Hrvatska napredna omladina, ali i član Stojadinovićeve Jugoslovenske radikalne zajednice, ambasador Jugoslavije kod Adolfa Hitlera, ali i predsednik Saveza književnika Jugoslavije nakon Drugog svetskog rata i član Komunističke partije, ali nikada Titov intimus poput Miroslava Krleže.
Andrić “fratarsko dete”
Akademika Nemeca hrvatski mediji pitali su da li je utvrdio mesto piščevog rođenja i koje je pravo Andrićevo ime, Ivo ili Ivan?
- Mesto rođenja Ive Andrića ostaje i dalje neodređeno. Dovoljno je pogledati piščeve biografije i podatke po leksikonima ili enciklopedijama: podjednako se navode i Travnik (mahala Zenjak) i Dolac. Teško ćemo doći do prave istine, a možda je nije znao ni sam Andrić. Možemo prihvatiti ono što imamo, a to je krštenica u kojoj piše da je rođen u Travniku. U restauriranoj kući u Travniku danas je, kao što je poznato, i piščev spomen-dom. Andrić je kršten kao "Ivan", a to ime se navodi i u njegovim školskim svedočanstvima. Posle je "Ivan" ostao samo za kućnu, porodičnu upotrebu, dok se kao javna osoba Andrić potpisivao kao "Ivo". Samo na naslovnici prvog izdanja knjige "Put Alije Đerzeleza" stoji "Ivan Andrić", zbog čega je pisac poslao beogradskom izdavaču Cvijanoviću protestno pismo iz Rima: "Pa ne znam ko mi nadenu novo ime Ivan kad se ja kao pisac i kao ukazno lice pišem Ivo" - napisao je on tada.
Ne znamo dovoljno ni o Andrićevom porodičnom poreklu. Istraživanjem Andrićevih korena najviše se bavio Miroslav Karaulac. On navodi da Andrićevi preci (po ocu) potiču iz jednog zaseoka na obroncima planine Čemerno, na samoj ivici Sarajevskog polja. Pritom se pozivao na prve pisane tragove prezimena Andrić u izveštaju kanonskih vikara koji su povremeno obilazili provinciju i popisivali katoličke porodice potvrđujući mirpomazanje. Međutim, novija istraživanja pokazuju da piščevo poreklo vodi od loze Mišića-Andrića iz sarajevskog naselja Zabrđe.