TAKO SE TO RADI: Autori "Nemanjića", pogledajte kako se biraju glavni glumci za istorijske drame i stidite se
Šta je zajedničko u ovih pet popularnih filmskih ostvarenja? Svi su istorijske tematike i svi imaju glavne glumce koji ne liče na onog zapuštenog lika iz "Nemanjića"
Nova serija RTS-a „Nemanjići“, koja je podigla veliku prašinu kada se premijerna pilot epizoda emitovala u nogovodišnjoj noći, i dalje ubire negativne kritike. Nakon pilot epizode, koju je milionski auditorijum kritikovao zbog skrnavljenja srpske istorije, loše glume, specifičnog jezika kojim se u seriji govori, a koji ne odgovara vremenu u kome se radnja dešava, sada je najveći utisak ostavio način na koji je predstavljena centralna istorijska ličnost, Stefan Nemanja.
Naime, u seriji srednjovekovnog srpskog vladara Stefana Nemanju tumači glumac Mladen Nelević, koji ni po godinama, ni po izgledu, ne odgovara liku tvorca moćne srpske države, koji je u peridu koji serija prikazuje bio u naponu snage.
Pročitajte i:
- OPROŠTAJ KUMA: Vojin mu krstio decu, bio uz njega do kraja, a sad njegove reči o Glogovcu bole (FOTO)
- Konferencija o seriji "Nemanjići": Započeto je rečima o Nebojši Glogovcu... uključio se Vojin Ćetković
- Ljubim te, volim te: Sloboda mu poslala PORUKU tog dana kad je umro, a onda Jezdiću na sahrani OTKRILA... (FOTO)
Koliko su autori serije pogrešili u kastingu, govori i činjenica da nijedno istorijsko ostvarenje koje je ekranizovano, nije za glavnog junaka uzimalo glumce čiji fizički atributi nisu mogli da iznesu svu veličinu i impozantnost junaka koji nose radnju.
Pošto ni posle prve salve negativnih kritika na račun „Nemanjića“, autori nisu uspeli da sprovedu obećanja u delo i donesu mega projekat kakav su obećali, predlažemo im da pogledaju pet uspešnih holivudskih ostvarenja i da možda dobiju ideju kako glavni junak treba da izgleda:
Spartak'' (Spartacus) je američka serija inspirisana istorijskim likom Spartakom, tračanskim gladijatorom koji je predvodio pobunu robova protiv rimske imperije. Serija se više fokusira na rane godine Spartakovog života i one događaje koji su prethodili pobuni. Glavnog junaka je poneo velški glumac Endi Vitfild, čija se fizička konstitucija i lepota poredila sa najlepšim muškarcima na planeti, a sama serija je dostigla vrtoglavu slavu.
Ako ste u poslednje vreme pratili popularnu seriju “Vikinzi” možda ste se zapitali da li je Ragnar Lodbrok bio stvaran, ili je ipak samo izmišljeni lik u seriji.
Prema brojnim istorijskim zapisima, Ragnar Lodbrok bio je vikinški vođa iz prve polovine 9. veka koji je tvrdio da je neposredni potomak boga Odina. Lik Ragnara je poneo bivši fudbaler, Travis Fimel, jedan od ženskih miljenika, koga je ova serija učinila poznatim, ali i on nju.
Jedan od najuspešnijih filmova o Troji je definitivno onaj u kome je Ahila glumio holivudski lepotan Bred Pit. Uloga koju je poneo je ovom filmu donela nominacije za Oskara i punila bioskopske sale širom sveta.
Uloga spartanskog kralja Leonide u blokbasteru „300“ pripala je jednom od najmišićavijih i najzgodnijih glumaca današnjice, Džeraldu Batleru, koja mu je donela svetsku slavu, a potom i slične uloge u budućnosti.
"Aleksandar" je epski film iz 2004. u režiji Olivera Stouna. Radnja filma se temelji na događajima iz života Aleksandra Velikog, a glavna uloga je pripala Kolinu Farelu, poznatom po ulogama zavodnika i ženskaroša.
Iako je teško pronaći detaljan opis izgleda Stefana Nemanje, postoji nekoliko šturih informacija, a sve se slažu u jednom – rodonačelnik vladarske dinastije Nemanjića bio je visok i naočit čovek.
Na sajtu Istorijska biblioteka, u tekstu „Četiri portreta Stefana Nemanje“ on je opisan rečima:
„Evstatije Solunski, profesor na patrijaršijskoj školi a potom i arhiepiskop Soluna, u jednom panegiriku upućenom caru Manojlu takođe spominje Nemanju, mnogo umerenije i blaže nego Konstantin Manasije. Prvo što Evstatije ističe nije Nemanjina politička prevrtljivost već fizička snaga (pre kratkog vremena i oči je moje zadivio ovaj čovek, kojem nije stas onaj, koji priroda ljudima dodeljuje, nego uzrastom veoma visok i izgledom naočit) a zatim pažljivo opisuje Manojlovu trijumfalnu povorku u kojoj je kao buntovni a poraženi vladar učestvovao i Nemanja.“
U svakom slučaju, jedino što je epski u seriji "Nemanjići", sudeći po mišljenju većine gledalaca, je epski promašaj.