KORAK NAPRED
Mađarska pojačava razvoj SOLARNE ENERGIJE kroz DIGITALNE INOVACIJE
Mađarska je u prethodnom periodu postigla značajan napredak u razvoju solarne energije, što potvrđuje činjenica da su kapaciteti instaliranih solarnih sistema već ove godine premašili za više od petine prethodno postavljeni cilj od 6.000 megavata za 2030. godinu.
Zbog ovih izuzetnih rezultata, revidirani Nacionalni energetski i klimatski plan sada predviđa dvostruko veći kapacitet od 12.000 megavata solarnih kapaciteta do početka naredne decenije.
I pored ostvarenih rezultata, Mađarska nastavlja da podržava dalji razvoj solarne energije. Kako se navodi na sajtu Ministarstva energetike Mađarske, dinamičnom širenju potrebno je prilagoditi se i kroz digitalne inovacije. Zbog toga je za 2025. godinu najavljen program podrške industrijskim kompanijama, sa ukupnim fondom od 26,5 milijardi forinti (oko 68 miliona evra).
Značaj ovog poziva ogleda se u tome što investicije distributera električne energije u moderne tehnologije mogu olakšati fleksibilnu integraciju zelene energije u mrežu i njeno prilagođavanje potrebama potrošnje.
U okviru novog programa, pod nazivom Program digitalnog građanstva u okviru Digitalnog operativnog programa Plus (Digitalis Megújulás Operatív Program Plus), zahtevi za podršku moći će da se podnesu od 14. februara do 31. marta 2025. godine. Minimalna bespovratna sredstva za jedan projekat iznosiće 500 miliona, a maksimalno 12 milijardi forinti (od približno 1,3 miliona evra do 32 miliona evra). Krajnji rok za završetak odobrenih projekata je 2028. godina.
Digitalizacija prikupljanja i upravljanja podacima omogućava bolju prevenciju kvarova, preciznije planiranje i pravovremenu reakciju. Novi korisnički servisi unapređuju udobnost domaćinstava koja postaju proizvođači energije i razvijaju odgovornu potrošnju.
Podržane aktivnosti obuhvataju digitalne inovacije koje mogu rešiti prepreke u zonama sa ograničenjima za priključenje solarnih elektrana i omogućiti merenje njihove proizvodnje. Novi sistemi osiguravaju nadzor protoka energije, balansiranje ponude i potražnje, kao i prevenciju preopterećenja. Takođe, poboljšanje kibernetičke zaštite doprinosi zaštiti od spoljašnjih napada, navodi se na sajtu Ministarstva energetike Međarske.
Program takođe može poboljšati korisničko iskustvo u javnim uslugama, uključujući razvoj jednostavnih interfejsa, biometrijsku identifikaciju i automatsko obaveštavanje o kvarovima.