VELIČANSTVENI SPEKTAKL U RIJU: Sjajnom priredbom na "Marakani" OTVORENE Olimpijske igre (VIDEO+FOTO)
Više od 10.500 sportista do 21. avgusta učestvuje na 31. Igrama,
Dugo počekivane Olimpijske igre zvanično su otvorene u Rio de Žaneiru. Do samo pre nekoliko dana mnogi su sumnjali u organizatore. Organizatore, koji su se lalvovski borili sa nekoliko problema da će uspeti da iznesu poduhvat koji im je odavno dodeljen. Budžet mnogo manji od novca kojim su raspolagali Peking i London. Protivnici same ideje da se Igre održe u ovom gradu. Velika razlika između bogatih i siromašnih. Strah od zika virusa, strah od mogućih napada sitnih i "krupnih" lokalnih lopova na sportiste. Nezavršeni apartmani i sobe u olimpijskom selu, bezbednost... No, sve je to palo u vodu, bar na nekoliko sati kada je program otvaranja počeo na slavnoj "Marakani".
Mesta na legendarnom stadionu nije bilo, a publika je širom sveta otvorenih usta pratila spektakl koji su priredili Brazilci. Spektakl koji ni najmanje ne zaostaje za viđenim pre četiri godine u Londonu ili pre osam u Pekingu. Koreografija, scenografija, ideja, razrada, igrači... Sve je bilo cakum-pakum pa smo u nekoliko sati uživali u podsećanju, iz brazilskog ugla, na nastanak ovog dela planete.
Važan akcenat bio je, naravno, na muzici, a ona je poverena trima ženama – legendarnoj Elzi Soareš, koja je predstavila najpoznatiji žanr iz Rija, sambu. Karla Conka i MC Sofija bile su zadužene za moderni hip-hop zvuk, dok je MC Sofija, koja ima samo 12 godina muzički talenat koristila da bi poslala poruke protiv rasizma. Jedini ne-brazilski učesnik bila Džudi Denč, engleska glumica, koja je čitala pesmu brazilskog pisca Karlosa Drumonda de Andradea, zajedno sa 86-godišnjom glumicom Fernandom Montenegrom, koja je tokom karijere bila nominovana za Oskara. Na samoj priredbi učestvovalo je 35.000 profesionalaca i, kao što rekosmo, videlismo veliki broj tema:
- Rađanje zemlje, istoriju Brazila, stvaranje gradova, industralizacije, prvog aviona za koji tvrde da nije bio onaj kojim su braća Rajt ušla u istoriju. Majstori parkura su nam približili život i organizaciju istog u favelama. U favelama kojih u Riju ima bar stotinak. Uz sjajnu koreografiju veliki aplauz dobila je poznata manekenka Žizel Bundšen.
Organizatori spektakla pobrinuli su se i da svetu pošalju, po ko zna koji put, upozoravajuću poruku vezanu za zagrevanje planete Zemlje i mogućnost ubrzanog topljenja leda na polovima koji neminovno dovode do porasta nivoa mora i okeana koji će na taj način "progutati" velike gradove širom sveta. KIšne šume su, naravno, zaštitni znak Brazila, a svaki sportista će u okolini Rija, u parku sportista, zasaditi po jedno drvo! Kao nasleđe Igara.