ВЕЛИЧАНСТВЕНИ СПЕКТАКЛ У РИЈУ: Сјајном приредбом на "Маракани" ОТВОРЕНЕ Олимпијске игре (ВИДЕО+ФОТО)
Више од 10.500 спортиста до 21. августа учествује на 31. Играма,
Дуго почекиване Олимпијске игре званично су отворене у Рио де Жанеиру. До само пре неколико дана многи су сумњали у организаторе. Организаторе, који су се лалвовски борили са неколико проблема да ће успети да изнесу подухват који им је одавно додељен. Буџет много мањи од новца којим су располагали Пекинг и Лондон. Противници саме идеје да се Игре одрже у овом граду. Велика разлика између богатих и сиромашних. Страх од зика вируса, страх од могућих напада ситних и "крупних" локалних лопова на спортисте. Незавршени апартмани и собе у олимпијском селу, безбедност... Но, све је то пало у воду, бар на неколико сати када је програм отварања почео на славној "Маракани".
Места на легендарном стадиону није било, а публика је широм света отворених уста пратила спектакл који су приредили Бразилци. Спектакл који ни најмање не заостаје за виђеним пре четири године у Лондону или пре осам у Пекингу. Кореографија, сценографија, идеја, разрада, играчи... Све је било цакум-пакум па смо у неколико сати уживали у подсећању, из бразилског угла, на настанак овог дела планете.
Важан акценат био је, наравно, на музици, а она је поверена трима женама – легендарној Елзи Соареш, која је представила најпознатији жанр из Рија, самбу. Карла Цонка и МЦ Софија биле су задужене за модерни хип-хоп звук, док је МЦ Софија, која има само 12 година музички таленат користила да би послала поруке против расизма. Једини не-бразилски учесник била Џуди Денч, енглеска глумица, која је читала песму бразилског писца Карлоса Друмонда де Андрадеа, заједно са 86-годишњом глумицом Фернандом Монтенегром, која је током каријере била номинована за Оскара. На самој приредби учествовало је 35.000 професионалаца и, као што рекосмо, виделисмо велики број тема:
- Рађање земље, историју Бразила, стварање градова, индустрализације, првог авиона за који тврде да није био онај којим су браћа Рајт ушла у историју. Мајстори паркура су нам приближили живот и организацију истог у фавелама. У фавелама којих у Рију има бар стотинак. Уз сјајну кореографију велики аплауз добила је позната манекенка Жизел Бундшен.
Организатори спектакла побринули су се и да свету пошаљу, по ко зна који пут, упозоравајућу поруку везану за загревање планете Земље и могућност убрзаног топљења леда на половима који неминовно доводе до пораста нивоа мора и океана који ће на тај начин "прогутати" велике градове широм света. КИшне шуме су, наравно, заштитни знак Бразила, а сваки спортиста ће у околини Рија, у парку спортиста, засадити по једно дрво! Као наслеђе Игара.