ГДЕ ЋЕ ИМ ДУША: Планирају да путеве одмрзавају РАКИЈОМ
Имала је и боље намене...
Грожђе има једну основну намену, а то је производња вина и воћног сока. Остаци од производње могу да послуже и потпуно другачијој сврси.
До тог закључка су стигли истраживачи са Универзитета Washington (WSU) након што су власти Аљаске одлучиле да потраже замену за агресивну со у третирању залеђених путева. Веровали или не, САД годишње потроши преко пет милијарди долара на чишћење путева, уз напомену да већина финансија одлази на санацију штета као резултат рада зимских служби. Сваке године се на америчке путеве искрца више од 27 милиона тона соли, кажу у WSU.
ПОСТИГЛИ СУ НЕМОГУЋЕ: Елегантан, а једнако снажан и јефтинији (ФОТО)
КАКАВ ДАНАК НЕИСКУСТВУ: Чим је сео у ауто направио је штету (ВИДЕО)
ОТКРИЛИ ДЕТАЉЕ: Погледајте како ће изгледати један део СЕАТ ЛЕОНА четврте генерације
Стручњаци WSU-a су у потрази за еколошки прихватљивијим решењем испитивали низ спојева из природе. Закључили су да би у третирању путева могла помоћи теченост на бази остатака грожђа, коже бобица и самих коштица. Истраживање каже да та течност након ферментације топи лед брже од свих еколошких раствора које су до сада успели да испробају. Њихов научни рад је објављен у новом броју часописа Материјали у грађевинарству, који излази у оквиру АСЦЕ-а (Америцан Society оф Цивил Енгинеерс)
И док се код нас комина успешно користи у производњи вина и још успешније за ракију, Амери ће покушати сличном базом, уз наравно доста адитива, да третирају путеве зими. Кажу да је раствор осетно мање агресиван према металу, асфалту, али и околном тлу. Такође, прва истраживања потврђују сличне резултате и с другим врстама воћа, пише Traffic Technology Today.