БОЉЕ ДА ТРУБИМ НЕГО ДА ПОЛУДИМ: Ево у којим ситуацијама је оправдано користити сирену на аутомобилу
Да ли само онда када је то неопходно да би се избегао неки инцидент или је корисно опоменути бахате и непажљиве возаче и пешаке када ураде нешто опасно, како то не би понављали?
Постоје писани и неписани закони. Међутим, једно је јасно – избегавајте да користите сирену осим ако то није апсолутно неопходно, иако је законом дозвољено. У урбаним срединама концентрација возила је толика да када би сви почели сиреном да исказујемо своју фрустрацију понашањем других возача, настала би гласна какофонија која би временом станаре околних зграда довела до лудила.
Закон о безбедности саобраћаја каже у Члану 59:
Возач је дужан да употреби звучни знак упозорења када то захтевају разлози безбедности саобраћаја, а нарочито:
- на путу ван насеља због упозорења другом учеснику у саобраћају да жели да га претекне или обиђе, ако би без тог знака постојала опасност настанка саобраћајне незгоде,
- ако се поред коловоза налази дете које не обраћа пажњу на кретање возила,
- на путу ван насеља пре уласка у непрегледну и узану кривину или доласка на превој, где је мимоилажење отежано.
Возач је дужан да звучни знак упозорења даје у мери која је довољна да се други учесници у саобраћају упозоре. Возач не сме да употребљава звучни знак променљиве фреквенције, осим у случајевима предвиђеним овим законом.
Другим речима, дозвољено је користити сирену, осим ако то није забрањено саобраћајним знаком, нпр. у близини породилишта или болница.
ВОЗАЧИ, ОПРЕЗ! Лопови знају како да ПРЕВАРЕ систем за даљинско закључавање на овим моделима
Као што и у самом закону пише, у ситуацијама када је могуће да дође до инцидента, тј. саобраћајне незгоде било које врсте. На пример, видите мало дете поред пута и мало даље од њега родитеље који очигледно не обраћају пажњу на дете, логично и једино што треба да урадите јесте да успорите (како бисте могли да се потпуно зауставите у случају да дете истрчи на пут) и да затрубите како бисте скренули пажњу родитељима и самом детету.
Овакав одговор је портал Polovniautomobili.com добио од једног теренског комерцијалисте који свакодневно проведе више од 12 сати на београдским улицама. Када су га питали колико често он користи сирену, његов одговор је био подугачак, па су га мало избрусили и упристојили:
„Ја сваки дан чекам на преко 100 семафора да црвено пређе у зелено. Замислите како се осећам када возач који је први на семафору не обраћа пажњу на саобраћај, већ гледа у телефон. Упали се зелено, он и даље гледа у телефон. Шта треба да радим у таквој ситуацији? Да сачекам да он „излајкује“, заврши СМС или ретвитује нешто? Једноставно морам да трубим.
Или на путу са две траке, када на семафору постоји условно зелено за десно, а неко ко иде право стане у десну траку и блокира читаву колону која би управо ту да скрене десно.
Попрскао је ауто са WD-40, оно што је открио може да вам уштеди ГОМИЛУ новца (више на ОВОМ линку).
Једноставно сам принуђен да користим сирену када групе пешака иду средином улице не региструјући возила из себе, мада то исто раде и појединци са слушалицама у ушима. Истина, тротоари су често заузети паркираним аутомобилима, али тај проблем заиста нисам у стању да решим.
Пешаци прелазе ван зебре или на црвено – ја пустим једног најбахатијег, пошто морам да се зауставим да га не прегазим, а сад више не вреди да му трубим. Кад то виде остали, онда крену и они за њим... Е, тада „легнем“ на сирену и испсујем их кроз отворен прозор.
Много је примера којих не могу ни да се сетим. Углавном, да не користим сирену да „рашчишћавам“ саобраћај, не бих свакодневно проводио за воланом по 12, већ најмање 18 сати.
Свестан сам да та бука смета станарима, али када би било више реда у саобраћају, не би било потребе да се користи сирена“.
Други возачи једноставно уживају коришћењу своје сирене и не виде како то може да смета некоме, па је користе у свакој прилици:
- Кад је свадба, али то се ни не рачуна. Већ су нам забранили да пуцамо! Треба ли да идемо на венчање као на сахрану?
- Кад тражим паркинг, па видим да се неко “мота” око аута, свирнем да га питам да ли се управо упаркирао или планира да изађе
- Трубим обавезно на семафору када неко не крене одмах на зелено, него спава за воланом
- Трубим и кад неко испред мене види трепћуће зелено на семафору, па свом снагом нагази на кочницу
- Трубим када дођем на бензинску пумпу, а нема “оног малог” што точи плин
- Трубим портиру када стигнем испред фирме да га поздравим
- Трубим портиру када кренем из фирме да га поздравим
- Свирнем и да се захвалим ономе што ме пустио да се укључим на пут кад сам излазио са паркинга, ред је...
- Трубим када пролазим поред кафане да поздравим пријатеље
- Свирнем и ономе поред мене да ме пусти да се укључим у његову траку, зато што хоћу да скренем горе лево. Свирнем и да му се захвалим што ме пустио
- Свирнем редовно и комшиници са краја улице. Нисам ни ја од камена
- Трубим обавезно пешацима када прелазе на црвено, а нарочито кад ми истрчи испред аута ван зебре. Нека се науче да прелазе улицу нормално, а не да ја робијам због тога што се њима жури негде
- Трубим и онима што заузму леву траку и не прелазе 50 км/х. Ја им аблендујем да се склоне, а они ме игноришу
- Свирнем и свим познаницима, а добри пријатељима затрубим баш мушки
- Трубим и саобраћајцу који дође кад се поквари семафор, па нашу колону дуго држи у месту
Сигурно познајете бар неку овакву „личност“.
Ово су 5 опасно глупих митова о везивању сигурносног појаса - број 5 је НАЈОПАСНИЈИ, више прочитајте ОВДЕ.
На првом месту, сматрате ли да се превише труби у вашем окружењу и када се то чини, да ли је оправдано? У којим ситуацијама одобравате коришћење сирене? Имате ли разумевања за возаче који цео дан проведу за воланом и сусретну се са бројним фрустрирајућим ситуацијама у саобраћају? Реците нам у коментарима!