ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ? Зашто СИСТЕМ СТАРТ/СТОП у појединим случајевима одбија да вам ШТЕДИ ГОРИВО (ВИДЕО)
Уколико имате нови аутомобил велике су шансе да ваш мезимац поседује ову опцију.
Старт/стоп систем је својевремено најављена као друга најбоља ствар у ауто индустрији, после увођења брисача ветробрана или ретровизора. Стручњаци истичу да је овај систем веома користан и умногоме може допринети на безбедности и уштеди, али и вожњу која смањује штетан утицај аутомобила на животну средину.
ЖЕЛИТЕ ДА УШТЕДИТЕ ГОРИВО? Постоје начини за то, а ево и како
ВОЗАЧИ ТО ЗАНЕМАРЕ, А МОЖЕ ВАС ДОВЕСТИ У ОПАСНОСТ: Уколико у вожњи приметите да вам се дешава ово - одмах се зауставите
10 КОРИСНИХ САВЕТА: Ево како да припремите ваш ауто за пролеће и лето
Старт-стоп систем функционише врло једноставно: када се зауставите и избаците мењач из брзине, систем угаси мотор, а чим притиснете квачило како бисте убацили у прву, он стартује мотор. Циљ је да се спречи непотребно трошење горива док аутомобил стоји у месту и произвођачи кажу да његовом применом може да се уштеди од 3 до 10 одсто горива.
Међутим, вероватно сте се до сада уверили да није све тако једноставно, па ћемо објаснити у којим све ситуацијама старт-стоп систем неће радити или ће мењати начин рада, свакако узевши у обзир да могу да постоје велике разлике код различитих модела аутомобила.
Зашто старт-стоп систем одбија да гаси мотор док стојите на семафору?
Рад старт-стоп система зависи од више фактора имајући у виду да прима информације од бројних сензора (сензора који прате акумулатор, сензора који говори да је мењач у неутралном положају, сензора брзине, броја обртаја, температуре мотора, кабине спољашње температуре итд.), али и других система, како би на основу свих добијених инпута, компјутер одлучио када да угаси мотор.
На пример, неће га гасити у случају да сте тек кренули и мотор још није достигао радну температуру. Такође га неће гасити ако се мотор сувише греје, рецимо при вожњи у саобраћајној гужви, па је потребно да вентилатори хладњака константно раде.
Имајте у виду и да систем ремети када истовремено имате укључено превише потрошача у ауту (клима, радио, пуњач), што је грешка коју многи возачи чине, те он тада може одлучити да не гаси мотор како не би сувише оптеретио акумулатор.
Ако је спољашња температура сувише ниска или сувише висока, старт-стоп систем такође може да буде деактивиран, плус ту су и други разлози као што је сигурносни појас који није везан, није достигнута задата температура на клима уређаја, отворена хауба, отворена врата, аутомобил на оштрој узбрдици/низбрдици, укључен систем за помоћ при паркирању итд.
С друге стране, постоје ситуације у којима старт-стоп систем може да покрене мотор док ви нпр. стојите на семафору и уопште не очекујете да до тога дође, а као главни разлози томе узимамо померање волана, раст или пад температуре у кабини, пражњење акумулатора до границе на којој треба да почне да се пуни или подизање ноге са кочнице.
Важно је да знате и да није сваки старт-стоп систем исти, тако да искуства возача могу драстично да се разликују, нарочито ако је акумулатор већ при крају животног века, али не смемо да заборавимо ни различите услове вожње
Зато уколико имате аутомобил са овим системом или можда планирате да га купите, обавезно као први корак прочитајте упутство за употребу.