Допао вам се неки половњак? Ови ЗНАКОВИ ће вас натерати да ОДУСТАНЕТЕ од куповине!
Куповина половног аутомобила може бити паметна одлука, посебно са финансијске стране, али овде постоји једно велико "међутим"...
Компоненте на новом аутомобилу нису биле у експлоатацији, што значи да су нетакнуте што се тиче хабања и трошења. Половњаци, с друге стране, имају "богату историју".
Мада је већина половних аутомобила сасвим у реду, постоје ствари које обавезно треба да се провере пре куповине, да се "повољна финансијска трансакција" не би претворила у "сагоревање новчаника"
Прекомерна корозија
Готово све на аутомобилу може да се поправи или замени. Наравно, питање које се намеће је "да ли би то правило требало да буде универзално примењено?", пишу Вреле Гуме.
Када говоримо о прекомерној корозији, одговор је врло често „не“. Мада зарђали панели каросерије могу бити замењени, такве интервенције су скупе и обично захтевају доста времена. Корозија на носећем раму шасије значи да он трули, а он чини основу возила. Његова замена, чак и када се замењује само део, веома је скупа, а уз то доноси ризик од слабљења укупне конструкције аутомобила.
Наравно, извесно присуство корозије се очекује на половном аутомобилу, али оно на шта треба обратити посебну пажњу је да ли је она прекомерна и да ли долази до круњења метала. Избегавајте аутомобиле с корозијом на кључним, носећим местима. Да поједноставимо, незнатна корозија на поду може да прође, али уколико Фред Кременко може да вози аутомобил, боље га заобиђите.
Ентеријер да се "уплашиш"
Куповина аутомобила који „смрдуцка“ није најбоља идеја с мирисног аспекта, али пртљажник који као да је служио за „градњу куће и транспорт механизације“, може бити знак озбиљнијег проблема. Избегавајте куповину аутомобила с масним, убуђалим ентеријером, јер то је јасан знак да је дошло до „поплаве“. Уколико је којим случајем аутомобил био потопљен, то се третира као тотална штета, јер вода уништава све системе на возилу, од механичких, преко електричних, па до ентеријера. Било какав покушај поправке оваквог возила обесмишљава покушај да се прође јефтиније.
Нова боја или неодговарајућа нијанса
Свеже офарбани зидови у дневној или спаваћој соби различитих нијанси могу бити сјајна ствар. Што се аутомобила тиче, свакако желите да сваки панел поседује идентичну нијансу. Свежа боја није увек пожељна полазна тачка за куповину половњака. То је обично сигнал да су рађене поправке, што значи да је аутомобил могао бити ударен. Док се нека оштећења могу без проблема поправити, друга могу новопеченом власнику донети главобољу, а продавац који настоји да закамуфлира ствар свакако није особа с којом бисте пожелели било шта да тргујете. Направите детаљну инспекцију свеже офарбаног аутомобила или оног код којег се нијансе различитих панела каросерије незнатно разликују.
Упозоравајуће лампице
Вероватно смо готово сви возили аутомобиле с упаљеном „check енгине“ лампицом. На концу, уколико све функционише а аутомобил иде, лако је превидети и „заборавити“ на светлосну иконицу која сигнализира да нешто није у реду. Понекад је у питању само лош сензор или чињеница да нисмо добро заврнули чеп резервоара.
Међутим, уколико намеравате да купите полован аутомобил чија инструментација личи на божићну јелку, у најмању руку треба да преиспитате своју одлуку. Тачно је да се може радити о нечем бенигном, али исто тако може бити реч о много озбиљнијем проблему. Уколико вам се аутомобил баш свиђа, најбоље је да искористите услуге искусног механичара, који ће решити „дилеме“.
Нови или неодговарајући тепих
Још једна индиција да се можда ради о аутомобилу који је био потопљен је када тепих није одговарајући. Бескрупулозни продавци ће понекад заменити тепих и тапацирунг да би се ослободили мириса буђи и мемле. Мада нов тепих може бити пожељан у половном аутомобилу, није баш уобичајен случај да се он мења, тако да обавезно проверите све по том питању. Постоје и други начини да се увиди да ли је дошло до „поплаве“ као што су трагови воде у кошу мотора.
Продавац који настоји све да контролише
Свако ко продаје аутомобил жели да га прикаже у најбољем светлу, што је и логично. Међутим, купци треба да буду опрезни с продавцима који покушавају да контролишу сваки могући аспект тест вожње или онима који не пристају на тест вожњу.
Приликом тестирања половног аутомобила, треба га испитати при различитим брзинама и режимима вожње. Возите га у различитим ситуацијама, укључите се на ауто-пут, прођите кроз град „од семафора до семафора“, а пожељно је да изађете на путеве другачијег типа. Чувајте се продаваца који очигледно покушавају да контролишу руту или вас директно или индиректно спречавају да користите извесне системе попут аудио уређаја, клима уређаја, грејања и слично. Врло је могуће да желе да сакрију неку ману на возилу.
Продавац који одбија проверу возила
Идеја да аутомобил прегледа независан аутомеханичар од поверења, увек је добродошла. Чак и уколико он наплати своје услуге, немојте се устручавати, јер у том случају нећете „истрчати пред руду“.
Сваки честит продавац аутомобила би требало да пристане да инспекцију изврши неко кога ви одредите. Уколико продавац одбија да вам омогући инспекцију или инсистира на томе да то уради његов човек, једноставно га заобиђите и потражите бољу прилику. Провера половног аутомобила је рутинска ствар приликом куповине, тако да с продавцима који имају проблем с тим једноставно не треба пословати. Штавише, вероватно ћете се осећати добро када им кажете „довиђења пријатно“.
Претерано ниска цена
Вероватно се питате када цена активира „црвену лампицу“? Ниска цена наравно представља врло пожељну ставку, и није немогуће да неко пронађе одличан полован аутомобил по цени која је више него повољна. Међутим, да се разумемо, то није чест случај, напротив, прилично је редак.
Много чешће, неочекивано ниска цена половњака сугерише да продавац жели што пре да га се ослободи и нада се да ће се неко „упецати“, привучен тиме што ће сачувати део новца издвојеног за куповину аутомобила. Уколико нисте спремни да уштеђевину инвестирате у поправке, врло вероватно прилично скупе, држите се подаље од „невероватно повољних“ половњака, с ценама које су знатно испод тржишних.
Неодговарајући купопродајни уговор и споразум о преносу власништва
Када су аутомобили упитању, потребан вам је доказ да је он у вашем власништву, тако да можете законски да га продате. Уколико сарађујете с продавцем половних аутомобила који није власник и нема пуномоћ на продају возила, прошетајте даље. Такође, обратите пажњу на (не)одговарајуће папире.
Код куповине половног, већ регистрованог возила, пренос се врши искључиво с лицем наведеним као власником у саобраћајној дозволи, односно овлашћеним лицем, и то склапањем купопродајног уговора и овером потписа код нотара, општинског или судског писара. Образац купопродајног уговора за аутомобиле (моторна возила) је јединствен и можете га преузети с интернета.
Возило је било предмет озбиљног опозива
Најчешће, аутомобили се на корективне интервенције повлаче због безначајних ствари. Међутим, у неким случајевима проблеми могу бити веома озбиљни, и то такви да могу компромитовати безбедност.
Поправке иду на рачун произвођача, тако да неко ко аутомобил није одвезао у сервис и занемарио је корекцију, могао би да вам продаје потенцијално опасно возило. Да ли је извршена поправка може се проверити путем ВИН броја, тако да увид у то можете тражити од продавца.