РЕШИТЕ ШТЕТУ У УДЕСУ БЕЗ ПОЛИЦИЈЕ: Европски извештај који сви имате ће вам уштедети и време и живце! Ево када се користи и како се ПРАВИЛНО ПОПУЊАВА
Ово је битно да знате уколико дођете у ситвацју да вам је потребан.
Према новом Закону о саобраћају, који је ступио на снагу 2009. године сви возачи моторних возила, власници полиса аутоодговорности, обавезни су да у возилу имају примерак Европског извештаја о саобраћајној незгоди и да га покажу на захтев овлашћеног службеног лица. Казна за непоседовање овог извештаја је од 10.000 до 50.000 динара.
КО ИМА ПРЕДНОСТ НА РАСКРСНИЦИ? Сигурно ћете погрешити - инструктор дао одговор који је све шокирао
ОВО МНОГИ НЕ ЗНАЈУ, А ВЕОМА ЈЕ ВАЖНО: Морате бити ПОСЕБНО ОПРЕЗНИ кад видите овај знак на путу
Европски извештај о саобраћајној несрећи је стандардан образац који се користи у целој Европи и валидан је уместо полицијског извештаја у случају саобраћајних незгода, где нема повређених и погинулих, где је причињена мања материјална штета, у ком случају није потребно звати полицију и где су се учесници незгоде сагласили о одговорности за настанак штете. У случају такве саобраћајне несреће, довољно је да свако од учесника попуни , потпише и међусобно размени Европски извештај о саобраћајног незгоди, као и да учесници у незгоди у што краћем року и без икаквих поправки возила после незгоде , дођу са возилима у осигуравајуће друштво код кога је осигурано возило које је починило штету, ради прављења фото документације(сликање оштећења возила) и процене штете.
Важно је обратити пажњу на попуњавање - тачност и читљивост података на оригиналном и индигованом примерку.
Ово су савети за попуњавање Европског извештаја о саобраћајној незгоди.
Узмите и сам извештај, добро се упознајте с њим, а прочитајте и шта пише позади. Ако су у удесу учествовала само два возила, попуњава се само један Извештај. Образац Извештаја се састоји из два примерка:
- Оригиналног првог листа папира на којем пишете (обавезно хемијском и то добро притисните)
- идентичног листа папира испод њега на који се пресликава („индиго“) све оно што се пише на првом листу
Уколико сте ви оштећени, тј. други возач је кривац, ви задржите први лист (оригинал), а копију дајте другом возачу (кривцу). Након тога ништа не дописујте и не мењајте. Оба учесника морају да опишу догађај (судар), као и да возач који је направио удес призна кривицу. Уколико кривац не жели јасно да призна кривицу, преостаје вам позовете полицију да направи увиђај.
Генерални савети и правила које морате да знате и поштујете
- Уколико су у удесу учествовала само два возила, довољан је један извештај, а ако су била три, биће потребна два извештаја, итд.
- Имате два идентична листа – пишете само на првом, а све што напишете на њему треба да се „преслика“ на други
- Уколико је други возач кривац, себи остављате оригинал извештаја, а другом возачу дајете копију, тј. други лист
- Леву плаву страну попуните својим подацима (ви сте ВОЗИЛО А); десна жута страна се попуњава подацима другог возача/кривца (ВОЗИЛО Б). Обавезно након попуњавања узмите његова документа и проверите све податке уколико је сам попуњавао.
- У делу у средини (под 12. – ОКОЛНОСТИ КОЈЕ СУ ДОВЕЛЕ ДО НЕЗГОДЕ) знаком X прецртајте квадратиће поред бројева који одговарају ситуацијама које су непосредно претходиле удесу. Исто то треба да уради и кривац са своје (десне) стране
- Оба возача треба да потпишу извештај
- Постоји реална могућност да ћете погрешити приликом попуњавања, па је корисно да у аутомобилу имате два или три извештаја. Можете да их узмете у некој филијали осигуравајућег друштва или агенцији која се бави регистрацијом возила
- Није важно ко ће вам попунити извештај, нити чији извештај попуњавате. Важно је само на крају проверити да ли су сви подаци тачни и да га оба учесника у незгоди потпишу
Шта се и где уписује?
- Датум: (датум незгоде)
- Време незгоде: (време незгоде)
- Држава: (у којој држави се незгода десила)
- Место: (место у којем се незгода десила)
- Повређени учесници, укључујући и лакше повређене: (чекирати НЕ – у супротном се зове полиција)
- Материјална штета на: (да ли је било штете и на другим возилима и стварима?)
- Сведоци, имена, адресе, телефон: (подаци евентуалних сведока)
- Уговарач осигурања/осигураник: (генерални подаци власника возила – можда власник и возач нису иста особа)
- Возило: (марка и модел, регистрација и држава у којој је регистровано)
- Осигуравајућа кућа: Назив: (назив осигуравајуће куће), Број уговора: (број уговора), Број „зеленог картона“: (уписујете га само ако сте ишли у државу у којој је за наше возаче обавезан),Полиса осигурања или „зелени картон“ важе од-до: (период важења), Филијала (или биро или посредник): (није неопходно), Назив: (назив осигуравајуће куће), Адреса: (адреса осигуравајуће куће), Држава: (држава),Телефон или e-mail: (телефон или e-mail), Да ли је материјална штета на возилу осигурана уговором: (упишите да, мада је нејасно на шта се у ствари односи)
- Возач: (подаци о возачу)
- Обележите место иницијалног удара на возилу А стрелицом: (означите како је речено и то на сличици испод)
- Видљива оштећења на возилу А: (наведите делове на којима се виде оштећења)
- Околности које су довеле до незгоде: (ово је поље у средини и ту треба крстићима посебно за возило А и за возило Б обележити ситуације које су се дешавале у тренутку или непосредно пре судара. Можете да чекирате више квадратића, а у последњи квадратић упишите број колико сте их чекирали да неко накнадно не би мењао извештај. На основу ових података ће проценитељу касније бити лакше да разуме скицу коју цртате под тачком 13.)
- Скица незгоде у тренутку настанка удеса: (треба да нацртате пут, раскрсницу или кружни ток на којем се удес догодио, да обележите правац трака пута, нацртате позиције возила А и Б, стрелицама обележите смер кретања оба возила, обележите саобраћајне знаке и кућни број најближе куће/зграде уколико постоји)
- Властите напомене: (опишите укратко како је настао удес. Кривац би требало ту и да призна кривицу, мада он лако може накнадно да се предомисли и да каже како је у том тренутку мислио да је крив, али да је ипак „схватио“ да није крив... Тада настаје права мала агонија и губљење много времена...)
- Потписи возача: (потпишите се)
Након тога на, на полиси осигурања онога ко је скривио удес нађите број телефона његове осигуравајуће куће. Позовите осигуравајућу кућу, објасните детаљно ситуацију и затражите детаљна и конкретна упутства шта даље треба да чините. Власник возила мораће са оштећеним возилом мораће да оде у осигуравајућу кућу кривца за удес како би се направила процена штете. Кривац за удес ће такође морати да дође своју осигуравајућу кућу, како би се упоредила оштећења. Ово се ради због спречавања злоупотреба. Проценитељи ће проценити штету, отклонити сумњу на „намештен“ удес, фотографисати возила, узети изјаве учесника у удесу (без обзира на попуњен Европски извештај о незгоди). Затим се договарате да ли желите да поправите ауто у неком сервису који предложи осигуравајућа кућа или предложите ви, а осигуравајућа кућа одобри, или да вам се исплати новац, па да ви сами поправљате у сопственој режији
Важно је да знате да Европски извештај о саобраћајној незгоди се попуњава само и искључиво уколико није било повређених и један од возача недвосмислено признаје кривицу. Обезбедите додатне доказе – данас сваки телефон има камеру, па пре померања возила са места удеса направите што више фотографија из свих углова, а можете и видео запис. Тако ћете донекле убрзати процедуру отклањања сумње да је реч о покушају преваре. Узмите податке од евентуалних сведока – могу да буду веома корисни уколико се ситуација закомпликује. Кривац може да одбије да дође на процену штете или да унедоглед одуговлачи са доласком правдајући се недостатком времена, а ви за то време не смете да поправљате ауто. Ако вам је разбијен фар, ауто практично не смете ни да возите! Стога будите спремни и на такву ситуацију. Може да се заврши и дуготрајним суђењем, Ако је кривац у међувремену поправио ауто – нпр. разбио је фар, а ауто му треба за посао, то може веома да закомпликује процес исплате ваше одштете инсистирајте да кривац за удес што пре иде у своју осигуравајућу кућу (нпр. пре него што поправи фар) на процену штете, а ако почне да одуговлачи, објасните му да тиме може да вам изазове велике материјалне трошкове. Штета на вашем возилу би требало да буде исплаћена у року од 8 дана, осим ако не дође до компликација
Требало би избегавати попуњавање Европског извештаја када је неко од учесника у алкохолисаном стању, нема одговарајућу активну легитимацију, односно валидну саобраћајну дозволу, возачку дозволу, полису осигурања.
Како знати да ли је штета велика или мала?
Ово је вероватно најчешће постављано питање, посебно код људи који су имали ово искуство. Одговор је врло неодређен и зависи од случаја до случаја, јер сами тешко да можете проценити висину штете и то из разлога што већина возача, који су само учесници у саобраћају, нема стручно знање овлашћених проценитеља штета. Оно што је сигурно, на основу процене колико Ваше возило вреди на тржишту, уколико је дошло до оштећења у мањем обиму и мањег броја лимаријских делова, може се претпоставити да се ради о мањој штети.
Шта се сматра мањом штетом?
У складу са Законом о безбедности саобраћаја, мањом штетом се сматра она чији износ не прелази 500 евра односно 1.000 евра када Србија постане члан ЕУ. Уколико бисте се са овим питањем обратили МУП-у, добили бисте информацију да се мањом штетом сматра штета до 200.000 динара. Званични став по овом питању је веома збуњујућ, поготово што је у Закону наведено једно, а по МУП-у износ је другачији. Уколико нисте сигурни да ли је штета на Вашем возилу мања, увек Вам остаје могућност да позовете полицију да дође и евентуално изврши увиђај. Врло је чест случај да саобраћајни полицајац по изласку на лице места, упути учеснике да ипак попуне Европски извештај. Такође је битно да знате да уколико две стране немогу да се договоре и поред полицијског службеника, исти ће морати да сачини записник. Са записником идете у Полицијску станицу где ћете морати дате детаљни исказ, што касније може да се заврши и судским процесом и додатним трошковима и додељивањем казнених поена.
Возите одговорно и поштујте саобраћајне прописе како бисте избегли незгоду.