Хечбек или купе, СУВ или пикап, караван или минивен: Шта је шта у огласима?
Произвођачи стално измишљају нове категорије возила, што може да изазове конфузију када хоћете да продате или да купите аутомобиле путем огласа
Основни типови возила према облику каросерије, у данашње време, често одскачу од стандарда који су још у првим деценијама развоја аутомобилске индустрије успостављени.
Маркетиншка одељења произвођача стално измишљају нове категорије возила, па то може да изазове конфузију када хоћете да продате или да купите аутомобиле путем огласа.
Зато се сајт Половни аутомобили потрудио да разјасни како се категоризују аутомобили онако како треба да се постављају у огласима.
Тако је у њиховим огласима купе са 4 врата је лимузина, а хечбек са 3 врата није купе, чак и ако му у називу модела стоји реч „Цоупе“.
Лимузина (седан)
Има 4 или 5 врата – зависи како рачунамо поклопац пртљажника. Пртљажни простор не мора да буде одвојен од путничког простора фиксном преградом - код многих је могуће оборити наслон задњих седишта да могу да се убаце дужи предмети.
Код неких се задње стакло подиже заједно са лименим делом поклопца пртљажника, а код других не. Многе лимузине постоје у обе верзије.
Да би привукле купце, лимузине све више изгледају као купеи. Произвођачи нас већ дуго убеђују да су неке њихове лимузине у ствари купеи са 4 врата. Могу да их зову и авиони без крила, али у огласима треба да иду у категорију лимузина.
Ако има задња врата – онда је лимузина.
Примери: VW Passat, Renault Лагуна, Цитроен Ц5, Опел Вецтра...
Хечбек
Има засечен задњи крај, при чему задње стакло може да буде буквално вертикално (нарочито код мањих модела) или закошено под прилично великим углом.
Постоје различита дизајнерска решења, тако да је понекад тешко дефинисати о којој категорији је реч.
Може да има 3 или 5 врата (рачуна се и поклопац пртљажника који се подиже заједно са задњим стаклом). Пртљажник није одвојен од путничког дела фиксном преградом.
Неретко верзије са 3 врата називају купеима – то је и даље хечбек, чак и ако се у самом називу модела налази реч „Цоупе“!
Примери: VW Голф, Форд Фоцус, Опел Астра, Форд Фиеста, Шкода Фабиа, Фиат Пунто...
Караван
Много хечбека и лимузина има караван верзију. Караван је верзија са више пртљажног простора захваљујући подигнутом крову у задњем делу. Може да буде дужи од основне верзије, али и не мора – нема правила.
У називу има додатну ознаку као што је: Авант, Sportwagon, Wagon, Тоуринг, СТ (Статион Wagon), Тоурер, Вариант... Напомена - ако га произвођач описује као „схоотинг браке“, он по нашим правилима такође иде међу караване. „Схоотинг браке“ је само још један „фенси“ назив за караван.
Купе
Има 2 врата или 3 у зависности од тога како рачунамо врата/поклопац пртљажника. Нема правила по питању пртљажника – може да буде и напред као код Поршеа. Изгледа спортски, низак је, углавном има задњу клупу, а простор за путнике на задњој клупи може да буде буквално бескористан или може да га буде довољно да двоје одраслих комфорно седе.
Постоји много „лажних“ купеа – произвођачи своје лимузине и хечбекове називају купеима или им чак у сам назив модела убаце реч „Цоупе“. У нашим огласима то нису купеи – треба да иду одговарајућу категорију: лимузина или хечбек.
Дакле – хечбек са троја врата није купе!
Примери: Опел Цалибра, Ауди TT, Toyota Целица, Фиат Цоупе, Мерцедес ЦЛК...
Кабриолет/роадстер
Сваки аутомобил којем се скида кров, ручно/аутоматски, платнени/чврсти, без обзира да ли се склапа у пртљажник или мора да се остави у гаражи. Овде сврставамо и „тарга“ возила, која можемо да назовемо полу-кабриолетима. Код њих је задње стакло фиксирано, а скида се само горњи део крова.
Примери: Peugeot 207 CC, Ауди TT Роадстер, Ауди А5 Цабриолет, VW Еос, Форд Фоцус CC...
Моноволумен (минивен или МПВ)
Изгледа као повишени караван, са скраћеним моторним простором и високом и усправном позицијом седења, како би се максимално искористила дужина и ширина каросерије. Неки модели имају и трећи ред седишта.
Примери: Chrysler Voyager, VW Схаран и Тоуран, Renault Сцениц, Опел Зафира, Цитроен Xsara Picasso, Форд S-MAX, Мазда5…
Џип/СУВ
Овде сврставамо сва возила која остављају утисак да се добро сналазе ван асфалта, без обзира да ли је реч о расном теренцу (Ланд Ровер Discovery), урбаном шминкеру без погона на свим точковима (Nissan Јуке) или класичном припаднику СУВ породице (BMW X5).
Овде сврставамо и тзв. кросовере, као што су каравани са већим клиренсом и разним „off-road“ додацима и изгледом. На пример, Аудијеве „all-road“ верзије, Опел Инсигниа Country Тоурер, Волво „Cross Country“ модели, VW Passat Alltrack...
Ово чинимо да не бисмо додатно компликовали, пошто кросовера има заиста много и не постоји рационалан начин да повучемо јасне границе. Њихова „територија“ се преклапа са „територијама“ готово свих других категорија.
На пример, ако мислите да постоје конкретни и непобедиви аргументи који одређују разлику између СУВ-а и кросовера (ЦУВ), у великој сте заблуди. На пример, постоје СУВ-ови који немају класичну шасију, као нпр. Пајеро, Гранд Cherokee, Ранге Ровер...
Углавном, џип/СУВ или кросовер, не мора да има погон на свим точковима, редуктор, блокаду диференцијала, велики клиренс (удаљеност од тла), итд. Важно је само да личи на „теренско“ возило.
У свету аутомобила по овом питању не постоје јасни стандарди.
Дакле, када су огласи у питању, ако личи на „џипа“, онда је „џип/СУВ“.
Примери: Ауди Q7, Q5, Q3, BMW X5, X3, X6, Dacia Дустер, Мерцедес МЛ, Форд Куга, Хонда ЦР-В, Hyundai ix35, Опел Антара, Шкода Yeti…
Пицкуп (пикап)
Практично теренац (СУВ/џип) са отвореним товарним простором. Робустан и издржљив, пошто се од њега очекује да носи озбиљан терет, вуче тешку приколицу и пробија се кроз беспућа. Постоје верзије са једним или два реда седишта и погоном на свим или само задњим точковима.
Неспоразум око назива пикап: да помогнемо и око једног уобичајеног неспоразума. Код нас је израз „пикап“ уобичајен за лака доставна возила - нпр. Застава Poly, VW Caddy, Цитроен Берлинго, Фиат Добло, Peugeot Партнер... Међутим, њих не сврставамо у путничка возила.
Они се налазе у у делу сајта где су транспортна возила, до којег стижете када кликнете на сличицу камиона. Уколико постављате оглас за "ван" или лако доставно возило, приликом постављања огласа кликните на сличицу камиона испод којег пише "Транспортна возила". Затим се испод појављују нове опције међу којима је и сличица комбија испод које пише "Комби/Лака доставна возила".
Пикап, или камионет, како га такође неки називају, може да се региструје и као путничко и као теретно возило, што отвара потпуно нову причу...