Како функционише нови начин успоравања возача: Брзина пали црвено на семафору!
Шта све морате да знате ако сопственим возилом пођете у Смедерево и какви све прекршаји могу бити забележени камерама?
Од како је пре 10 година уведен систем видео-надзора саобраћаја, велики број возача кажњен је због саобраћајних прекршаја забележених полицијским камерама, а убедљиво на првом месту је прекорачење дозвољене брзине.
По Закону о безбедности саобраћаја, 30 одсто од наплаћених казни враћа се локалним самоуправама и та средства су искључиво намењена за повећање безбедности у саобраћају. У Агенцији за безбедност саобраћаја посебно истичу један град у којем је то учињено онако како треба, захваљујући чему су сачувани многи људски животи.
Тај град је Смедерево, у којем је раније било између четири и осам погинулих на годишњем нивоу, а од како су пре две године постављене камере за видео-надзор и мерење брзине, погинулих у саобраћају више нема.
Снимање на свим прилазима
У Смедереву постоји укупно седам полицијских камера распоређених тако да контролишу све прилазе граду, као и сам центар. Свака од њих бележи прекорачење брзине, а неке које су у градском језгру (раскрсница Карађорђеве и Народног фронта у оба смера) снимају и друге прекршаје попут проласка на црвено светло, непропуштања пешака на обележеном пешачком прелазу и неуступања права првенства пролаза.
Када су први пут пуштене у рад камере за брзину у Смедереву, само тог дана забележено је око 5.000 прекорачења, јер је 97 одсто свих возача који су прошли поред камера, возило брже него што је дозвољено. Иначе, толико казни због саобраћајних прекршаја полиција на подручју тог града напише током читаве године.
Брзина пали црвено
У близини школа у том граду постављени су и дисплеји који такође мере и исписују тренутну брзину возила која им се приближавају, као упозорење возачима да одузму гас. И не само то.
Ускоро ће тај систем бити софтверски повезан и са семафорима тако да ће онога ко прекорачи дозвољену брзину, дочекати црвено светло на семафору, па ће ту морати да се заустави. А за оне који мисле да не морају, на свим таквим местима убрзо ће бити додате и нове камере која ће снимати евентуалне проласке на црвено, тако да се бржа вожња заиста више никоме неће исплатити.
Према информацијама из Агенције за безбедност саобраћаја, за увођење оваквог система су заинтересовани и други градови, пре свих Зрењанин и Нови Пазар. Њихове локалне самоуправе су већ одвојиле средства за ту намену и планирано је да нове камере и брзински дисплеји буду постављени у току ове године.
У центру града мере просек
Током ове године, биће уведено и мерење просечне брзине као што се то већ неколико година ради на аутопуту кроз Србију, па ни они који воле да додају гас када прођу поред камере више неће пролазити некажњено.
Једноставно, постављена је још једна камера у самом центру поред које, већина возила мора да прође, без обзира на то из којег смера долази, па ће се на основу снимака тих и оних камера за које смо поменули да постоје на свим прилазима, моћи тачно да се види колико је неком возилу требало времена да пређе растојање од једне до друге камере.
Дакле, на основу пређеног пута у јединици времена моћи ће да се израчуна просечна брзина кретања, баш као што се то већ годинама ради између наплатних рампи на аутопуту. Смедерево ће бити први град у којем ће се возачи кажњавати и због прекорачења просечне брзине кретања, али не треба сумњати да ће такав пример ускоро следити и други јер је поменути пример са смањењем броја погинулих у саобраћају, најбоља препорука.