НАЈВЕЋИ НЕПРИЈАТЕЉ ВЛАСНИКА ДИЗЕЛАША: Како ради пливајући замајац? (ВИДЕО)
Најомраженија реч међу возачима.
Пливајући замајац је међу возачима толико омражен, да се у огласима за продају аутомобила често у опису као предност ставља "нема пливајући". Ствар је у томе што његова замена може да буде врло скупа, а многима се поквари релативно брзо након куповине возила.
Чему служи?
Конструкција пливајућега замајца спречава динамичке ударе при стартовању и смањује вибрације које потичу од рада мотора, када долази до нагле промене обртаја радилице. Пливајући замајац има оптимални век трајања око 150.000 км. После толико пређених километара карактеристике замајца се промене и он више не обавља своју функцију у потпуности – јављају се вибрације при стартовању и гашењу мотора, вибрације у леру (посебно ако је ламела нова), вибрације при полаганом стартовању возила уз споро пуштање педале квачила.
Дакле, суштина пливајућег замајца (или како се још назива замајац подељене масе) јесте да својом конструкцијом и деловањем уједначи тј. уравнотежи рад мотора, како би се у значајној мери смањило и оптерећење на мењач аутомобила.
Пливајући и фиксни замајац
Разматрање замене пливајућег замајца фиксним је често међу возачима. Фиксни замајац је једноставнији и јефтинији. Инсталација фиксног замајца смањује трошкове одржавања. Али, пре замене, размотрите неколико фактора. Пливајући замајац смањује вибрације и буку. Замена може повећати вибрације, буку и смањити удобност. Фиксни замајац има краћи радни век од пливајућег. Пре одлуке, консултујте стручњаке и размотрите опцију.
Одржавање пливајућег замајца
Редовно одржавајте возило и пратите препоруке произвођача. Савети за одржавање замајца укључују:
- Мењајте уље и филтере редовно.
- Избегавајте агресивно убрзавање и кочење.
- Избегавајте вожњу при ниским обртајима.
- Пратите препоручене сервисне интервале.
- Проверавајте квачило за правилно функционисање.
- Користите препоручено гориво и уље.
- Не преоптерећујте возило непотребним теретом.
Како препознати кварове?
Симптоми кварова пливајућег замајца зависе од истрошености, стања компоненти и опруга. У суштини, на квар пливајућег замајца могу да укажу: звецкање, појачане вибрације, лупање док је ауто у леру, удари приликом стартовања и гашења мотора, трзање и лупање приликом кретања или јачег додавања гаса… Због чињенице да је поправка и ремонт пливајућег замајца углавном огромна инвестиција, требало би посетитити неколико сервисера, како бисте били сигурни у дијагнозу и како се не би десило да плаћате непотребну поправку.
Пливајући замајац често страда код следећих модела аутомобила:
- Volkswagen Голф – нарочито код ТДИ дизел мотора.
- Ауди А3 – често се јавља проблем код 1.9 ТДИ и 2.0 ТДИ мотора.
- Форд Мондео – посебно код 2.0 ТДЦи и 2.2 ТДЦи верзија.
- Опел Астра – код модела са 1.9 ЦДТИ мотором.
- BMW Серија 3 – најчешће код Е46 и Е90 модела са дизел моторима.
- Renault Мегане – проблеми се јављају код 1.5 дЦи и 1.9 дЦи мотора.
- Peugeot 307 – 1.6 ХДи и 2.0 ХДи верзије су подложне кваровима пливајућег замајца.
- Скода Оцтавиа – нарочито код 1.9 ТДИ и 2.0 ТДИ мотора.
Код ових модела аутомобила, препоручује се редовно одржавање и пажљиво возачко понашање како би се смањила вероватноћа квара пливајућег замајца.