ИМАТЕ ПРОБЛЕМ СА ДПФ ФИЛТЕРОМ? Најчешћи проблем дизелаша има једноставно решење у само 5 корака
Као и остали филтери, и ДПФ након дуже употребе може да успорава и онемогућава проток ваздуха кроз мотор, и тако доведе до слабљења перформанси аутомобила.
Међу новим моделима аутомобила све је мање оних које покрећу дизел агрегати. А тамо где су се још увек задржали, готово да нема ниједног који није опремљен ДПФ-ом, односно филтером дизел честица (енгл. ДПФ - Диесел партицулате филтер).
ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК: Први индуктивни пут који пуни електрична возила током вожње (ВИДЕО)
ПАО ЈЕ СНЕГ И НЕ МОЖЕТЕ ДА СЕ ПОКРЕНЕТЕ СА ПАРКИНГА? Ево решења приликом шлајфовања гума
ВЕРОВАТНО НЕ ЗНАТЕ НА ШТА УПОЗОРАВА: Обратите пажњу на овај саобраћајни знак, ево шта означава
Тај део издувног система аутомобила, који је у последњих 15-ак година стандард код савременијих дизел мотора, осмишљен је као део свеопште борбе за смањење загађења и достизање нулте емисије штетних гасова. ДПФ је конструисан са наменом да задржи све (велике) честице чађи које би кроз ауспух могле да доспеју у спољашњу средину.
Али, као и остали филтери, и овај након дуже употребе успорава и онемогућава проток ваздуха кроз мотор, што може да доведе до слабљења перформанси аутомобила.
Регенерација
Да до тога не би долазило, ДПФ је потребно чистити кроз процес регенерације. Дизелаши опремљени овим филтером на командној табли имају индикатор који возачу указује када је потребно да се она обави, док су произвођачи осмислили неколико различитих начина на које се то ради.
Један од најједноставнијих је сагоревање честица чађи при вожњи великим брзинама. При таквој вожњи температура издувног система расте, што доводи до сагоревања накупљене чађи. То се назива пасивна регенерација.
Уколико возач нема навику да вози брже, односно његово возило често не достиже велике брзине, тада ће мотор трошити већу количину горива на нижим брзинама да би постигао исти ефекат (већу температуру издувног система). То се зове активна регенерација.
Кратка вожња, запушен систем
Возила са дизел моторима често користе комбинацију оба начина регенерације да би ДПФ филтери могли да буду чисти што је дуже могуће. Зато би требало обратити пажњу на начин вожње и "упражњавати" и спорију и бржу вожњу.
Наиме, током вожње, компјутер константно надгледа ниво присутности чађи у издувном систему, како би установио када је регенерација филтера потребна. Када тај ниво достигне око 45 одсто, мотор ће настојати да тај проценат смањи.
Међутим, оно што се возачима дизелаша често дешава је да мотор и издувни систем нису у стању да сагоре сву чађ, због тога што је вожња превише кратка (и спора), а да би до потпуног сагоревања дошло потребно је да буде дужа. Тада се у кабини пали лампица која упозорава возача на могуће загушење услед немогућности сагоревања вишка чађи.
Решење на 2.800 обртаја
Да до тога не би долазило, потребно је предузети кораке који ће покренути регенерацију ДПФ филтера. Тај поступак изгледа овако:
- Потребно је да резервоар дизел мотора буде напуње 60 посто
- Аутомобил треба возити минимум 30 минута одржавајући оптималан број обртаја 2.800 у минуту
Такође, код неких аутомобила са (полу)аутоматским мењачима, можда ће бити потребно пребацити их у мануелни мод рада, како би аутомобил могао да постигне оптималну просечну брзину кретања при 2.800 обртаја.