Куповина половњака – на шта све треба обратити пажњу?
Уколико размишљате о куповини половног аутомобила, будите опрезни како свој тешко зарађени новац не бисте уложиили у половњак који је у лошем стању.
Куповина половног аутомобила је процес који захтјева доста уложеног времена, али ако желите да купие половњак који је у добром стању и са којим ћете бити задовољни, исплати се утрошити мало више времена и турда у његово проналажење.
1. Идентификујте какав аутомобил желите – направите списак аутомобила које желите.
При томе добро размислите које су вам стварне потребе: да ли желите породичан аутомобил, спортски ауто или нешто "за по граду".
Такође, у време све скупљег горива, потрошња аутомобила може играти велику улогу при одлучивању.
2. Израчунајте колико можете да приуштите за ауто – немојте беспотребно улазити у дугове и кредите како бисте купили аутомобил за који реално немате новаца.
Боље је купити јефтинији аутомобил за готовину него се уоуштати у кредите и још годинама отплаћивати скупљи ауто.
Овде је важно узети у обзир потрошњу аутомобила. Такође, имајте на уму да неке марке и модели аутомобила боље држе цену од других.
3. Направите опсежно истраживање – добро прегледајте све доступне оглашиваче, направите попис аутомобила који вас занимају из тих огласа, па их почните детаљно прегледати једног по једног.
Обиђите што више салона/плацева са половним возилима и уложите доста времена у испитивање продаваца о појединим аутомобилима који вас занимају.
Прочитајте и рецензије/тестове које можете пронаћи о појединим половњацима који вас занимају, јер можда сазнате да се одређени модел често квари и да није добра инвестиција.
4. Одвезите аутомобил у сервис на проверу – када сте пронашли аутомобил који одговара вашим жељама, добро је одвести га у сервис на детаљан преглед.
У сервису вам исто тако могу проверити релану километражу аутомобила, јер зна се да је на тржишту половњака присутна пракса враћања километраже.
Осим километраже, у сервису вам могу проверити стање каросерије, мотора, огибљења и осталих компоненти како бисте добили увид у право стање половног аутомобила који желите да купите.
5. Пазите на папире – када купујете половни аутомобил једна од најважнијих ствари на које морате пазити су уредни папири.
Проверите да ли је све у реду са саобраћајном дозволом и осталим папирима, као и да ли је особа која вам продаје аутомобил заиста његов прави власник.
Уколико вам је нешто сумњиво у вези са папирима, одустаните од куповине и потражите други аутомобил.
6. Припазите и на ове ситнице – боја вам се можда не чини као важна компонента аутомобила, али она је важна јер се аутомобили одређених боја брже и лакше продају од неких других.
Тако је, на пример, вероватно доста лакше продати црни Мерцедес него онај црвене боје.
Аутомобиле одређених боја ћете теже продати следећем купцу, па је добро и то имати на уму јер ћете у неком тренутку највероватније и ви продавати тај ауто.
Исто тако, аутомобил са богатијом додатном опремом много ћете лакше касније продати, него неки који има минималну опрему.
7. Припазите на километражу – враћање километраже увек је присутна тема код куповине половњака.
Нека истраживања показују да је километража враћена скоро сваком трећем половном аутомобилу, тако да бројевима на километар-сату не треба увек слепо веровати.
Један од начина провере километраже пре куповине (осим одласка у сервис) је да платите за ту услугу неком од специјализованих сајтова који се тиме баве.