МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: У којим случајевима имате ПРАВО НА ОДШТЕТУ кад возач аутобуса нагло закочи?
Снимак са камера у превозу или са приватног објекта може да буде валидан доказ на суду.
Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја рекао је да према Закону о обавезном осигурању и саобраћају, сваки путник у јавном превозу мора да буде осигуран – у аутобусима, возовима, авионима, путничим бродовима.
Брутална ВР6 машина која је спасила Corrado линију компаније Volkswagen (ВИДЕО)
НЕВЕРОВАТНО: У Србији мање од 1.000 електричних возила, субвенције за куповину до 5.000 евра
БИЗАРНА СЦЕНА ИЗ СРБИЈЕ: Возило АУТО ШКОЛЕ дивљало по путу (ВИДЕО)
- Путник има права да потражује у случају настанка инвалидитета или спречености за рад. Ако је дошло до смртног исхода, породица има право да тражи накнаду за њеног члана - објашњава Окановић у разговору за "Београдску хронику".
Према његовим речима, сваки путник има право да захтева од оног ко је изазвао саобраћајну незгоду накнаду штете за претрпљене болове, страх, такозвано умањење животне активности.
- Путник има право на накнаду штете не само ако је у возилу јавног превоза, већ и када му прилази и напушта га - истиче Окановић.
Такође наводи и да путник има право да захтева наканаду штете због лакших или тежих повреда, па и оштећења ствари кад возач јавног превоза нагло закочи.
Истиче и да снимак са камера у превозу или са приватног објекта може да буде валидан доказ на суду и за утврђивање кривице у случају незгода, али да је важно да се на њему јасно види спорна ситуација, истичући да је у пракси било сличних ситуација.
- Аутобус "Ниш експреса" је пре неколико година започео прелазак пружног прелаза, који није био обезбеђен браницима. Дошло је до налетања воза на аутобус и погинуло је осам путника. Према доступним снимцима са надзорних камера, возач аутобуса није погледао ни лево, нити десно да ли наилази воз приликом преласка - наводи Дамир Окановић.