НИКАКО ДА СЕ ОПАМЕТИМО: Током празника 400 пијаних возача, један имао чак 3,19 промила
Никако да се одвоји алкохол и вожња...
Током последњег дана претходне године и прва два дана ове године укупно је откривено 400 возача који су возили под дејством алкохола. Њих 25 је било у стању потпуне алкохолисаности, што значи преко два промила алкохола у крви.
Највише је забележено 3,19 промила у Пожаревцу, наводи Владимир Вида из Управе саобраћајне полиције.
Он је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, навео да током новогодишње ноћи није било инцидената нити тежих саобраћајних незгода.
СВАКА ЧАСТ: Почиње испорука аутомобила направљених у КИНИ
ПРЕСЕКЛИ: Ова европска држава планира да ЗАБРАНИ "бензинце" и "дизелаше" до 2030. године
СПРЕМАЈУ ИЗНЕНАЂЕЊА: КИА Соренто добија хибридни погон, стиже и концепт Имагине
-Томе је свакако допринела и саобраћајна полиција која је појачано контролисала саобраћај, пре свега је акценат био на откривању прекршаја у управљању возилом под дејством алкохола-, рекао је Вида.
Истакао је, међутим, да се већ у вечерњим сатима првог дана ове године догодила тежа саобраћајна незгода на подручју Кикинде и једно лице је погинуло.
-Опет је утицајни фактор била брзина, слетање возила са коловоза, удар у дрво, а притом возач који је погинуо није користио сигурносни појас, односно користио га је тако што је везао појас иза леђа и није имао своју функцију-, објаснио је Вида.
Указао да је то још један доказ колико је важно користити појас и како у једној секунди може да дође до трагедије.
Навео је да је током последњег дана претходне године и прва два дана ове године укупно је откривено 400 возача који су управљали возилом под дејством алкохола.
-Њих 25 је било у стању потпуне алкохолисаности, што значи преко два промила алкохола. Највише је забележено 3,19 промила у Пожаревцу, притом је так возач чим се отрезнио одведен код судије и изречена му је казна затвора од 45 дана-, рекао је Вида.
Поред тога, откривена су и два возача под дејством психоактивних супстанци – у Крагујевцу и Сомбору.
-Поред свих апела има један број возача који се понашају недговорно, несавесно и не схватају ризике и последице које такво понашање може да доведе-, нагласио је Вида.
На питање које прекршаје су наши возачи најчешће правили, Вида каже да су најчешћи прекршаји на нашим путевима прекорачење брзине и некоришћење сигурносног појаса и истиче да се саобраћајна полиција усмера да открива управо те прекршаје, јер они највише утичу на безбедност саобраћаја.
Истакао је да прелиминарни подаци показују да је година за нама статистички гледано по питању безбедности саобраћаја најбоља од када се ова мерења врше.
-Имамо најмањи број погинулих лица од када се прати безбедност саобраћаја у Србији-, рекао је Вида и додао да све док и једно лице страда у саобраћају не могу бити задовољни и да има места за унапређење безбедости.
Указао је да је прошле године било више страдалих пешака и бициклиста. Током 2019. је 27 бициклиста више страдало него 2018. године, додао је Вида.
-Углавном се те незгоде са бициклистима дешавају ноћу, бициклисти су неосветљени-, објаснио је Вида и додао да пешаци најчешће праве грешку, јер се крећу коловозом тамо где нема потребе за то и где има тротоара.