ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ових 5 проблема се појављује када паркирате аутомобил и не користите га неколико недеља
Уколико аутомобил мање возите, то значи да ћете морати више да размишљате о његовом одржавању.
Без обзира на то да ли још увек радите од куће или сте паркирали аутомобил због дужег одмора, морате да имате на уму последице и потенцијалне проблеме ако аутомобил оставите нетакнутим током дужег временског периода.
ДА ЛИ ЋЕ УПАЛИТИ? Поруком на аутомобилу покушао да уразуми комшије (ФОТО)
РЕШИТЕ СЕ НЕПОТРЕБНИХ СТВАРИ ИЗ АУТОМОБИЛА: Ево колико додатних 100 кг терета повећава потрошњу горива
СВЕ ИМА РОК ТРАЈАЊА: Колико дуго може да се чува АдБлуе?
Уколико аутомобил мање возите, то значи да ћете морати више да размишљате о његовом одржавању. Без обзира да ли је ваш четвороточкаш стар 5 или 50 година, треба да припазите на ове уобичајене замке ако га паркирате код куће неколико недеља.
1. Ослабљен акумулатор
Највероватнији проблем при паркирању возила недељу дана или више је акумулатор. Може се десити да је ваш акумулатор већ испражњен или је "слабији" услед стандардног самопражњења па ауто теже пали.
Уколико је акумулатор потпуно испражњен, ауто уопште неће упалити, а здрав акумулатор би требало да буде у могућности да поркене мотор чак и након неколико недеља стајања. Осим набавке новог, опција је и вожња како бисте га поново допунили, углавном је довољно пола сата, а максимално цео сат у лошијим условима. У том периоду не треба да гасите мотор. Возите нормалном брзином и без повећавања броја обртаја.
2. Кородиране кочнице
Недељу дана стајања у влажним условима може да изазове мало корозије на кочницама. Да бисте то избегли, повремено преместите возило или паркирајте у гаражи где је аутомобил заштићен од временских непогода.
Ако се рђа развије током неколико недеља, вероватно је реч само о малој површинској корозији на дисковима. Можда ћете прво приметити мало шкрипање, а у већини случајева ће нестати након неколико кочења.
3. Устајало гориво
Уколико аутомобил стоји два месеца или више, а да не потрошите пун резервоар горива, предузмите неке мере опреза како бисте избегли потенцијалне проблеме са мотором као што су губитак ефикасности, грубе осцилације или чак немогућност паљења. Допуните резервоар кад се вратите – тиме се смањује количина ваздушног простора у резервоару за кисеоник који разграђује гориво и смањује ризик од корозије услед кондензације.
4. Неравнине на пнеуматицима
Ако је возило паркирано три месеца или дуже, гуме могу да се искриве, тачније газећи слој постаје раван, посебно ако је низак притисак. Припазите на ово посебно у хладним месецима, јер ниже температуре узрокују пад притиска у гумама. Почетак јесени је добар тренутак за проверу притиска у гумама јер низак притисак може бити штетан за безбедност и ефикасност током вожње.
Ако паркирате аутомобил на дуже време, повремено га померите како би се променила позиција газећег слоја на гумама, а није на одмет и да мало напумпате гуме.
5. Штеточине
Мишеви и други глодари могу нанети приметну штету возилима, грицкајући жице или прљајући унутрашњост. Како преноси Ауто Клуб, то је зато што воле тамна и тиха места.
Можете смањити ризик од тога ако је ваш аутомобил паркиран у гаражи која се свакодневно користи или ако је изложен сунчевој светлости.