ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: Пет ОДЛИЧНИХ савета како да ЗАШТИТИТЕ ваш аутомобил док сте на МОРУ
Унутрашњост возила може достићи и до 70 °Ц, тако нешто може оставити драстичне последице.
Коначно. Стигао је тај дан и одвезли сте се на своју морску дестинацију да бисте започели још један дуго очекивани и заслужени одмор. Док се безбрижно купате и штитите заштитним фактором, не заборавите да је и вашем аутомобилу потребна заштита. И не само од сунца. У наставку вам представљамо пет ствари на које морате обратити пажњу како би ваш аутомобил што безболније прошао кроз различите и често екстремне услове који га чекају на мору. Покушајте да паркирате у хладу, а ако је то немогуће, покушајте да заштитите аутомобил. Рефлектирајућа заштита ветробрана је обавезна опрема приликом доласка на море. Његовом употребом смањићете и температуру у унутрашњости, јер на ту температуру највише утичу загрејане унутрашње површине, а не врући лим аутомобила. Такође би било добро да седишта прекријете чаршавом и пешкиром, посебно ако су од коже или сличног вештачког материјала. Рефлектујућа церада је такође добра ствар ако ће аутомобил дуго стајати.
ТОП 5 НАЈБОЉИХ АУТОМОБИЛА ЗА ПОЧЕТНИКЕ: Све што треба да ЗНАТЕ пре саме куповине вашег ПРВОГ "љубимца"
Возачи спремите ваш ауто за лето: Ових ОСАМ СТВАРИ би требало ОБАВЕЗНО ПРОВЕРИТИ пре поласка на ПУТ
Вожња кроз БУГАРСКУ: Све што би требало да ЗНАТЕ пре поласка на пут, нећете ВЕРОВАТИ колике су КАЗНЕ
Што се спољашњости аутомобила тиче, гуме су најосетљивије. Било би добро заштитити гуме од директног утицаја сунца нечим згодним попут картона. Ако сте дошли на море и не планирате да користите аутомобил наредних неколико недеља, идеално би било да га прекријете церадом. На тај начин ће бити заштићен од сунца и топлоте, али и других штетних ефеката. Иако су гуме јако изложене сунчевој топлоти, неки прибегавају екстремним мерама.
Пазите на смолу
Ако паркирате у хладу испод четинара, заштитили сте аутомобил од врућине, али сте га изложили другој опасности – смоли. Капљице смоле које падају са борова и другог сличног дрвећа лако ће се залепити за аутомобил. Ако их приметите, немојте их стругати и не покушавајте да их откинете прстима. Ово ће вероватно оштетити лак. Уместо тога, купите посебну течност за скидање смоле са лака, која ће је лако и безбедно уклонити. Немојте користити алате као што су ацетон, алкохол или разређивач. Не дозволите да смола предуго стоји на лаку, јер њени трагови могу остати трајни. Најбоље је да га уклоните чим приметите, а да то учините најкасније када се вратите са годишњег.
Одмах уклоните птичји измет
Лепо је видети галеба у лету, али никако није лепо видети његов измет на каросерији свог возила. Осим што представља естетску сметњу, птичји измет може бити и веома опасан за фарбу вашег аутомобила. Наиме, веома је агресиван и корозиван и може трајно оштетити лак за само неколико дана. Уклоните измет чим их приметите. О овој непријатној ситуацији смо направили посебан чланак, који можете прочитати овде.
Со је највећи непријатељ аутомобила
Со на мору вреба из сваког угла. Највећа грешка коју можете направити је да одвезете аутомобил у море. Иако звучи као нешто што нико никада не би урадио, такве ситуације се дешавају. Многи то раде када спусте чамац из приколице у море, други да незаборавно фотографишу свој теренац. Чак и ако након тога добро оперете аутомобил, можете бити сигурни да је со негде ушла и да већ „ради на корозији“. Чак и ако нисте тако лакомислени, постоје друге шансе за контакт са водом. Не паркирајте близу мора јер ако је олуја, таласи могу запљуснути ваш аутомобил. Такође избегавајте вожњу кроз локве морске воде које су остале на обалском путу након олујног удара. Када се вратите са мора, добро оперите аутомобил, посебно под, да бисте уклонили остатке соли.
Немојте седити у опреми за купање у колима!
Од плаже до аута. Тада ретко ко може да се пресвуче, а многи немају ни резервну одећу. Избегавајте седење у аутомобилским седиштима са мокрим или важним купаћим гаћама. Не само да ћете оставити ружне мрље од соли, већ постоји ризик од трајног оштећења тканина и развоја гљивица на седиштима. Ако немате избора, заштитите седиште сувим пешкиром и обавезно га након вожње уклоните из аутомобила како се влага са њега не би пренела на седиште.
Да ли треба да прилагодите притисак у гумама током лета?
Не постоји правило да морате да промените притисак у гумама само зато што је време постало топлије. Без обзира које је годишње доба, важно је да ваше гуме буду што ближе препорученом нивоу притиска. Ово помаже да се избегну неочекивани проблеми као што су испухивање, повећано хабање и бушење. Никада немојте подешавати притисак у гумама на назначени максимални притисак током лета. Останите испод њега да бисте били сигурни. Притисак у гумама се мења са температуром, што значи да се може мењати на дневној или чак сату. Саветујемо вам да проверавате притисак у гумама најмање једном месечно током лета и обавезно после дужег стајања.