ПУШЕЊЕ У ТОКУ ВОЖЊЕ: Због ове радње можете платити и велику НОВЧАНУ КАЗНУ (ФОТО)
Опасно или ипак не?
Пушење цигарета за воланом је небезбедно колико и писање текстуалних порука преко мобилног телефона. У неким земљама је пушење у аутомобилу забрањено због штетности за здравље "пасивних пушача".
СОЛАРНЕ ФОЛИЈЕ НА КОЛИМА: Како функционишу и који тип фолија је добар за возаче
СИГУРНО И ПО ПРОПИСИМА: Како да правилно ШЛЕПУЈЕТЕ аутомобил, а да вас не "сачека" огромна КАЗНА?
ВОЗИТЕ 40 У ПЕТОЈ БРЗИНИ? Ево зашто то НИКАКО не бисте смели да РАДИТЕ
Пушење једне цигарете у кабини аутомобила која стоји, за кратко време ће направити праву гасну комору. Неки возачи виде решење у томе, да отворе прозор свог аутомобила и цигарету држе на самом отвору. Ни то није решење, јер и у таквој ситуацији, концентрација штетних материја је чак две трећина већа него у задимљеном ресторану.
Конзумирање цигарета са собом носи неколико нежељених ометања. Понекад можемо видети возаче који пуше цигарету, а чији покрети изгледају занимљивије од највештијих жонглера. Посебно када жели упалити цигарету, тражи упаљач…
Ритуал пушења за воланом може бити опасан као и слање текстуалних порука са мобилног телефона. Опасност од ризика саобраћајне несреће, код пушача је чак шест пута већа, него код возача који не конзумирају цигарете.
Поред тога, у присуству возача пушача, испаштају и пасивни пушачи, односно особе које се налазе у непосредној близини. Када је у питању ризик од кардиоваскуларних болести, пасивни пушачи су једнако погођени као лакше активни пушачи.
Посебно погођена категорија су деца и зато не изненађује што је пушење у аутомобилу у неким земљама кажњиво. У Италији је забрањено пушење у аутомобилу у којем се налазе деца или труднице. У Енглеској и Велсу не сме пушити возач, нити други путници, ако се у аутомобилу налазе особе млађе од 18 година (пушење је забрањено и у аутомобилу који стоји, чак и ако су прозори отворени). Слично је и у Шкотској и Ирској.
На Кипру је забрањено пушити у присуству особе млађе од 16 година, а у Француској ако се возите са децом млађом од 12 година. На Малти је забрањено пушење (односи се и на електронске цигарете у аутомобилу ако су унутра особе млађе од 16 година. Ова забрана се односи на возача и друге путнике.
Уколико не поштујете ова правила, новчана казна у Шкотској износи 1000 фунти, у Италији 650 евра, а у Ирској казна износи у висини од 100 евра. На Кипру, казна је 85 евра, а у Француској 68 евра. Уколико ову забрану игноришете на Малти, платићете казну од 50 евра. Поред земаља у ЕУ, пушење у аутомобилу забрањено је и у САД, Аустралији, Канади, Јужноафричкој републици, Бахреину, Катару, Уједињеним арапским емиратима.
У Србији није противзаконито пушити цигарете у аутомобилу, али ако вас та радња омета у току вожње, чак и ако не дође до несреће, могли бисте бити оптужени за неопрезну вожњу или неконтролисање возила.