12 ЕВРА ЗА КИЛОГРАМ: Ова биљка расте у Србији, захтева мало улагања и доноси сигурну ЗАРАДУ
Линцура најчешће расте групно на пустим местима, међу грмљем, на планинским пашњацима и ливадама. Препознаје се по златножутим цветовима. Цвета од јула до августа, али тек пет година после сађења.
Дејан Крстојевић из Лисине је пре седам година посадио линцуру на десетак ари, за пробу. Тада о линцури ништа није знао, па је потражио помоћ на Институту Јосиф Панчић. За сада је задовољан, али тек када на јесен буде вадио корен знаће да ли је гајење линцуре исплативо и на дуже стазе.
- За први пут мислим да је добро, ако буде имало исплативости садићемо на већој површини - каже он и додаје да је прва година проблематична због корова, касније је лакше.
БИЉКА С КОЈОМ НЕЋЕТЕ ПОГРЕШИТИ: Уложите новац, тражња за њом је ОГРОМНА
Корен може да достигне килажу у просеку око једног килограма по биљци. Осушени је ароматичан, док свежи има непријатан мирис. Корен се расече по средини и суши на месту које има добру вентилацију. После сушења треба да има жуту или црвеносмеђу боју.
Цена осушеног корена креће се од 10 до 12 евра по килограму, док је за свеж корен нешто нижа, иако и за њим постоји потражња, додуше мања него за осушеним. Улагања потребна за гајење линцуре нису велика - само припрема земље и ручни рад. Заштита јој није потребна јер је је у природи ништа не напада.
ОВА ЛЕКОВИТА БИЉКА НУДИ "ЛУДАЧКУ" ЗАРАДУ: Плантажа у Србији са које је килограм 1.500 ЕВРА!
- Линцура се не штити, јер практично нема непријатеља у природи - толико је горка да је ништа не напада - прича Дејан.
Неконтролисано брање линцуре после II светског рата довело је до тога да постане угрожена и заштићена врста. Користи се већ више од 2000 година као изузетно лековита биљка - против холестерола, за јачање организма, подстиче рад жлезда и лучење желудачног сока.
БЕСМРТНА БИЉКА РАСТЕ И У СРБИЈИ: Литар њеног уља кошта и до 1800 евра!