БИЛИ СУ ЗЕМЉА КОЈА ЖИВИ ОД НАФТЕ: Сада једва састављају крај са крајем
Гас и нафта чине 60 одсто укупног бруто домаћег производа Кувајта и 94 одсто прихода од извоза.
Када је тадашњи кувајтски министар финансија, Анас Ал-Салех, упозорио 2016. године да је време да се смањи потрошња и припреми за живот после нафте, исмевало га је становништво навикло на "море долара добијених преко нафте".
ПОРАСЛЕ ЦЕНЕ "ЦРНОГ ЗЛАТА": Трговце и даље брине потражња у доба пандемије
ПОРАСЛЕ ЦЕНЕ НАФТЕ: Црно злато досегло највише нивое у последњих пет месеци
НЕКО ИМ ЈЕ ПОМРСИО КОНЦЕ? Ево зашто је Америка приморана да купује нафту од Русије
Четири године касније, једна од најбогатијих земаља света бори се да састави крај с крајем, јер нагли пад цена енергије поставља дубља питања о начину вођења арапских држава у Персијском заливу.
Ал-Салеха одавно нема, а његова наследница Мариам Ал-Акуил (министар финансија од децембра 2019. до фебруара 20020.) наставила је са радом у јануару, две седмице након што је предложила Кувајту да реструктурира плате у јавном сектору, које су највеће оптерећење државних финансија.
Њена замена, Барак Ал-Шитан, упозорио је прошлог месеца да нема довољно новца за исплату државних плата после октобра. Потражња за нафтом се још увек није вратила на прави пут, услед пролонгираног вируса корона, па тако приходи од нафте падају.
Штавише, прелазак на обновљиве изворе енергије прети да одржи цене "депресивним".
Подсетимо, производња нафте смањиће се за 10 процената на око 510 тона. До децембра ће доћи до смањења од 13,8 одсто. Цена од 40 долара за барел је и даље прениска, али нафта има потенцијал да поново буде изнад 100 долара.
Саудијска Арабија сада сузбија бенефиције и намеће порез. Бахреин и Оман, где је резерви мање, задужују се и траже подршку од богатијих суседа. УАЕ су се диверсификовали успоном Дубаија, као логистичког и финансијског чворишта.
У Кувајту, међутим, застој између изабраног парламента и Владе чијег премијера именује емир довео је до застоја у политици. Посланици су блокирали предлоге за издавање дуга.
Уместо тога, Влада је готово исцрпела своју ликвидну имовину, остављајући је неспособном да покријебуџетски дефицит за који се очекује да ће ове године достићи еквивалент од скоро 46 милијарди долара.
НОВО НАФТНО НАЛАЗИШТЕ: Руси и Кубанци у заједничком пројекту!
ПОНОВО РАСТУ ТЕНЗИЈЕ ИЗМЕЂУ ТУРСКЕ И ГРЧКЕ: Вредно налазиште плина у Црном мору узбуркало односе
ТУРСКО НАЛАЗИШТЕ ПЛИНА У ЦРНОМ МОРУ ВРЕДНО 80 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА: Експлоатација планирана за 2023. годину
БАНКРОТ! Нафтни гигант НА КОЛЕНИМА, инвеститори нуде новац у кешу за спас компаније
ЦЕНЕ НАФТЕ У ТОКУ ПРОШЛЕ НЕДЕЉЕ СТАГНИРАЛЕ: Слабост потражње због спорог опоравка привреде