БУГАРИ ПОДИГЛИ БУРУ, АЛИ НЕЋЕ СРБИЈИ ЗАБИТИ НОЖ У ЛЕЂА: "Турски ток" је КЉУЧАН ЗА СВЕ, регион неће да зависи ОД АМЕРИКЕ
Бугарски стручњак нам је открио зашто неће бити наглих потеза по питању гаса.
Бугарској је у интересу да што пре добије гас из "Турског тока" јер су 100 одсто зависни од руског гаса, рекао је Махмут Бушатлија, саветник за развој и инвестиције.
- Битно им је како ће снабдевати своју индустрију тим енергентом. Транспорт гаса преко Украјине још ради, али договор о транспорту руског гаса од 2020. кроз Украјину још није постигнут. Можда буде договорен, али могуће је да ће бити мање испоруке гаса. Зато је Бугарима важно да се прикључе на "Турски ток" без обзира на разне наводе у медијима последњих дана - сматра Бушатлија.
Када је реч о "Турском току" кроз Србију, бугарски стручњак за енергетику Христо Казанџијев, сматра да је мало вероватно да ће наша земља и Мађарска добити довољне количине гаса тим тим цевоводом.
Бушатлија у разговору за Србију Данас подсећа да је "Турски ток" четири пута мањи по капацитету од "Јужног тока" и уколико део гаса из "Турског тока" добију Грци, а део ће вероватно по основу договора с Русима добити Италијани, с капацитетом од 15,57 милијарди кубних метара гаса годишње, могуће је да, како је оценио, врло мала количина гаса из "Турског тока" дође до Србије.
- Сем Бугара и Грци имају интерес за тај гасовод. Грцима је прошли пут, кад је било речи о Јужном току, обећано да ће добити гас од Америке. САД не може толико гаса да произведе колико је потребно Европи, а и кад би произвела веће количине, био би знатно скупљи од руског гаса - истиче Бушатлија.
САД, како је додао Бушатлија, не могу никоме да понуде гас по повољној или повољнијој цени јер нуде индустријски гас!
БУГАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Неће бити довољно гаса из ''Turskog тока'' за Србију?!
Русија и Украјина на корак од новог споразума о транзиту гаса, а ево зашто је то СЈАЈНА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ!
НЕМА ЗИМЕ ЗА СРБИЈУ: Путин послао јасну поруку - "Србија ће бити обезбеђена гасом!" (ВИДЕО)
- Кад се шаље потрошачима тај гас се шаље бродовима, па би онда тај индустријски гас у Европи, кад се довезе, требало да се врати у гасовито стање, а то је скупо. Дакле, и кад би Америка могла да произведе количине гаса које су потребне Европи, то би било врло скупо - каже Бушатлија за Србију Данас.
Пројекат ''Turski ток'' подразумева изградњу гасовода који се састоји из два крака капацитета од по 15,57 милијарди кубних метара.
Први крак је предвиђен за испоручивање гаса турским потрошачима, док је други крак намењен за снабдевање земаља јужне и југоисточне Европе. Целокупан пројекат би требало да буде готов у мају 2021. године
Гас је врло популарна тема ових дана. Осим "Турског тока" у жижи је и гасовод Северни ток 2 јер су САД најавиле да ће увести санкције компанијама ангажованим на изградњи тог гасовода. Немачка влада осудила је гласање о предлогу закона којим би САД увеле санкције компанијама ангажованим у изградњи гасовода Северни ток 2 уз оцену да је у енергетском погледу суштински важан за Немачку.
- О европској енергетској политици одлучује се у Европи, не у САД - твитовао је немачки министар спољних послова Хајко Мас.
Он је рекао да се Немачка принципијелно противи интервенцијама и санкцијама које имају екстратериторијалне последице. Бушатлија тим поводом каже да је довољно што се огласио немачки министар спољних послова и да не би коментарисао амерички предлог закона.
План за балтички гасовод од 1.200 километара за гас из Русије критиковале су САД и неке европске земље које тврде да ће се тиме повећати европска зависност од Русије као снабдевача. Гасовод Северни ток 2 почиње у Русији и пролази кроз поморске области Финске, Шведске, Данске и Немачке где излази на копно.
Капацитет ће бити 55 милијарди кубних метара природног гаса годишње.