ЦЕНЕ НАФТЕ У ТОКУ ПРОШЛЕ НЕДЕЉЕ СТАГНИРАЛЕ: Слабост потражње због спорог опоравка привреде
На светским су тржиштима цене нафте прошле недеље стагнирале јер трговце забрињава слабост потражње због спорог опоравка привреде, док је с друге стране могуће повећање понуде.
Цена барела на лондонском тржишту прошле недеље је пала око 1 посто, на 44,35 долара, док је на америчком тржишту барел поскупео готово 1 посто, на 42,34 долар.
Стагнација цена последица је даљњег ширења коронавируса у свету, због чега неке земље поновно уводе рестриктивне мјере, али и слабости највећих светских господарстава, што доводи до слабљења потражње.
ЕРДОГАН ПОНОВО НАПАДА ПРАВОСЛАВНЕ СВЕТИЊЕ: После Аја Софије на удару Турака се нашла ОВА хришћанска црква
ДА ЛИ ЋЕ ОВО ИЗАЗВАТИ НОВЕ ТЕНЗИЈЕ? Турска пронашла велика налазишта гаса у Црном мору: Како је реаговала ГРЧКА?
СРБИЈА У КОМШИЛУКУ ИМА ДЕСЕТАК НУКЛЕАРКИ: Колико смо безбедни и да ли има потребе за паником?
У петак је извештај аналитичке фирме Маркит указало на посустајање привредног опоравка еурозоне у августу, због слабљења активности у услужном сектору под утицајем даљњег раста броја заражених коронавирусом.
Маркитов ПМИ индекс менаџера набаве у приватном сектору пао је у августу за 3,3 бода у односу на јул, на 51,9 бодова.
Да опоравак неће тећи глатко показује и пад индијског увоза сирове нафте у јулу, на најнижи ниво од марта 2010., због поновног увођења мера затварања како би се зауставило ширење коронавируса.
Ни у америчкој привреди ситуација није импресивна, показао је записник с недавне седнице челника америчке средишње банке.
Пандемија коронавируса "увелико ће утицати на привредне активности, запосленост и инфлацију у кратком раздобљу, те представља значајан ризик за економске изгледе у средњерочном периоду", наводи се у записнику са седнице, на којој је Фед камате оставио непромењене и поручио да је привреди и даље потребна монетарна подршка.
Челници Феда сматрају да су привреди још увек потребни и фискални подстицаји, с обзиром на то да се раст запослености у последње време успорава, након снажног опоравка у јуну и јулу.
- Потражња ће се веројатно приближити предпандемијским нивоима 2021. године, а у остатку 2020. водиће се пригушена борба, праћена покушајима да се сузбију последице другог таласа заразе - поручују стручњаци конзултантске компаније Rystad Energy.
На слабост потражње указују и подаци да је у САД-у потражња за горивима пала више од два милиона барела дневно, на 17,2 милиона барела.
Укупна је потражња у последња четири тедна била 14 посто мања него у истом лањском периоду, а летна сезона путовања примиче се крају, што значи да ће у предстојећем периоду додатно ослабити.
У међувремену, ОПЕЦ и његови савезници повећали су производњу у коловозу. Наиме, према договору, од маја до јула њихова производња је била смањена за 9,7 милиона барела дневно или око 10 посто укупне глобалне понуде, а од августа до краја године смањење ће се кретати око 7,7 милиона барела дневно.
ОПЕЦ и партнери паралелно воде рачуна о томе да они који су пре производили више него што је договорено сада производе мање.
Извештаји ОПЕЦ-а показали су и да ће потражња за нафтом ове године пасти за 9,1 милион барела дневно, односно, буде ли број заражених корона вирусом растао дуже време и у другој половини године, за чак 11,2 милиона барела дневно.
У априлу су због коронакризе цене нафте потонуле на најниже нивое у последњих 20-ак године. Но, касније су надокнадиле велик део тих губитака, захваљујући големим фискалним и монетарним потицајним мерама у највећим светским привредама, што је потакнуло опоравак привредних активности, а тиме и потражње за нафтом.
Но, последњихнедеља цене нафте не осцилирају значајније јер је опоравак глобалне привреде успорен.
Нове главобоље за нафташе: Ово су главни узроци пада цене црног злата!
Руси праве прве соларне електране у Рафинерији нафте
ПОТОНУЛЕ ЦЕНЕ НАФТЕ: Пуна складишта широм света, страх од новог таласа корона вируса оголио вредност црног злата
КОРОНА ИСЦЕДИЛА НАЈВЕЋЕ НАФТНЕ КОМПАНИЈЕ: За девет месеци НЕВИЂЕН губитак, ова цифра се ретко виђа
НЕ МОЖЕ СУДБИНУ ЕВРОПЕ ДА КРОЈЕ ТАМО ПРЕКО ОКЕАНА: Лавров и Мас разговарали о завршетку изградње Северног тока 2