ГАСИФИКАЦИЈА СРБИЈЕ У ПУНОМ ЈЕКУ: Почели радови на изградњи "Турског тока" кроз нашу земљу и ширење "Банатског двора"
Почела изградња "Турског тока" тока ка Суботици, као и ширење складишта гаса у Банатском двору.
Изградња прве деонице гасовода "Турски ток" ка Шајкашу у Суботици, званично је почела у петак, а у плану је и проширење подземног складишта гаса "Банатски двор", пишу београдски медији. Гасовод "Турски ток" улази у Србију код Зајечара, а излази код Хоргоша и даље иде у Мађарску.
Један крак ићи ће према Републици Српској, где ће се транспортовати око милијарду кубика гаса, а један од Госпођинаца, како би се гас из "Турског тока" искористио и за пуњење "Банатског двора".
Канцеларка отворено признала да НЕ МОГУ ПРОТИВ РУСА: "НЕМОГУЋЕ је зауставити СЕВЕРНИ ТОК!"
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ: Грејања ће бити и у МАЈУ ако се испуни један УСЛОВ !
ПОСКУПЉЕЊЕ СТРУЈЕ: Ово је могућа рачуница цене киловата
Крак према Хрватској није у плану, већ ће се цеви завршавати у Мађарској.
Проширење "Банатског двора", почеће наредног месеца и убудуће ће се складиштити 750 милиона кубика гаса, уместо садашњих 350, чиме ће Србија и у најхладнијим данима моћи да покрије потребе за гасом. Тако ће се дневно утискивати око 10 милиона кубика гаса.
Вредност посла везаног за проширење "Банатског двора", у коме ће учествовати и српски и руски партнер, износи око 70 милиона долара. Ово подземно складиште заједничка компанија у којој "Србијагас" има 49 одсто власништва, а руски "Гаспром" 51 проценат.
Ако буде више гаса, у плану је да се гради складиште у Итебеју, капацитета око милијарду кубика и још једно код Панчева. Овај гас искористио би се за изградњу гасних електрана у Београду, Нишу и Панчеву.
Наредних дана у плану је даље постављање цеви од Велике Плане, у дужини од 55 километара, ка Ковину. Један излаз планиран је и код Ћуприје. Више од пола земљишта већ је припремљено за копање, а добијене су и грађевинске дозволе.
Гасовод ће се даље наставити од Ковина до Шајкаша, у дужини од 112 километара, где је такође пола терена очишћено и спремно да се цеви поставе.
НОВИ ПРОБЛЕМИ ЗА СЕВЕРНИ ТОК 2: Да ли ће ЕУ морати на СУД?
ИСТОРИЈА НЕ ГРЕШИ! Имали смо 19 поремећаја на тржишту нафте, а ДВАДЕСЕТИ је НА ПОМОЛУ - сви ћемо осетити ПОСЛЕДИЦЕ
АМЕРИЧКО ИЖИВЉАВАЊЕ НАД ВЕНЕЦУЕЛОМ Санкције САД-а данас ступају на снагу
Власник гасовода је српско-руска фирма "Гастранс", која финансира цео пројекат, док је руска компанија ИДЦ добила посао на тендеру за извођење радова, а велики број домаћих компанија добиће посао управо преко њих "Србијагаса".